İlk anayasa olarak Amerikan Anayasasının tarihi, sosyolojik ve felsefi arkaplanı
Historical, sociological and philosophical history of the American Constitution as the first constitution
- Tez No: 633522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER YÜKSELBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk yazılı anayasa olan Amerikan Anayasası'nın yazımına etki eden toplumsal, tarihsel ve düşünsel olguların incelenmesi ve saptanmasıdır. İlk bölümde Amerika'daki kolonilerin kuruluşu ve Amerika'nın bağımsızlığı süreçleri konuları tartışılmıştır. İkinci bölümde ise Amerikan Anayasası'nın oluşmasına etki eden metinler, düşünceler, olaylar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Son olarak da Amerikan Anayasası ve Amerikan Anayasası'nın doğası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and determine the social, historical and intellectual events affecting the writing of the American Constitution as the first written constitution. In the first part, the formation of American colonies and the processes of American independence are discussed. In the second part, the texts, thoughts and cases affecting the formation of the American Constitution were tried to be revealed. Finally, the American Constitution and the nature of the American Constitution are examined.