Alabaş ile zenginleştirilmiş erişte üretimi
Production of Turkish noodles enriched with kohlrabi
- Tez No: 633538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Akdeniz bölgesinde yetişen C vitamini, potasyum, magnezyum, protein ve antioksidan içeriği bakımından zengin olan alabaşın erişte üretiminde kullanılmasıyla hem tanınmasını sağlamak hem de eriştenin besin içeriğini artırarak alternatif bir lezzet geliştirmektir. Pişmiş alabaş püresi, erişte reçetesine %15 ve 30 oranında (ağırlıkça, un esasına göre) ilave edilmiştir. Alabaş katkısının eriştenin besin değerleri (nem, kül, protein, yağ, karbonhidrat ve toplam kalori), kalite özellikleri (ağırlık artışı, hacim artışı, suya geçen kuru madde miktarı, pişme süresi ve pH), renk değerleri (L*, a* ve b*) ve duyusal özelikleri (renk, koku, sertlik, yapışkanlık, elastik yapı, homojen yapı, lezzet ve genel beğeni) üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda alabaş katkısının eriştenin besin içeriğini zenginleştirirken, kontrol erişte örneği ile katkılı örnekler arasında kalite ve duyusal özellikleri bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, alabaş kullanımının eriştenin tekstürel özellikleri ve antioksidan içeriği üzerine etkisinin gelecek çalışmalar ile incelenmesi gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to ensure that the kohlrabi, which is rich in vitamin C, potassium, magnesium, protein and antioxidant content grown in the Mediterranean region, is used for the production of Turkish noodles and to develop an alternative flavor by increasing the nutrient contents of the Turkish noodle. Cooked kohlrabi puree was added to the noodle recipe at 15 and 30% (by weight, on a flour basis). Addition of kohlrabi on the nutritional values (moisture, ash, protein, fat, carbohydrate and total calories), quality characteristics (weight increase, volume increase, cooking loss, cooking time and pH), color values (L*, a* and b*) and sensory properties (color, odor, firmness, stickiness, elastic structure, homogeneous structure, flavor and general taste) of Turkish noodles were examined. As a result of the analysis, it was observed that while the kohlrabi additive enriches the nutrient content of the noodle, there is no significant difference between the control noodle sample and the kohlrabi added samples in terms of quality and sensory properties. In addition, it was concluded that the effect of kohlrabi addition on the textural properties and antioxidant content of the Turkish noodle should be evaluated with further studies.