Sınıf öğretmenlerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Evaluation of classroom teachers' views on Education Information Network (EBA): The case of Ankara province
- Tez No: 776079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eğitim Bilişim Ağı (EBA), 2011-2012 eğitim öğretim yılında FATİH Projesi kapsamında kurulan bir dijital eğitim platformudur. Son yıllarda eğitim materyallerinin arasına yeni bir araç-gereç olarak katılan EBA her geçen gün gelişmekte, güncellenmekte ve daha çok kullanıcıya ulaşmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına alan Covid-19 pandemi ve uzaktan eğitim sürecinde EBA öğretmenler tarafından çok sık kullanılmış ve uzaktan eğitim sürecinin yürütüldüğü temel eğitim platformu olmuştur. Bu bağlamda araştırmanın amacı EBA platformunu sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılı Ankara ili Pursaklar ilçesindeki devlet ilkokullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 271 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı Alabay (2015) tarafından geliştirilmiş olup araştırmada kullanılması için gerekli izinler alınmıştır. Sınıf öğretmenlerinin EBA'nın değerlendirilmesine ilişkin görüşleri Covid-19 pandemisi sebebiyle web tabanlı ortamda toplanmıştır. Ölçme aracı belirtilen örneklemlerde yapılan pilot çalışma ile başarı testinin geçerlilik ve güvenilirliği ölçülmüştür. Araştırmada anketlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 25.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerde frekans, yüzde değerleri kullanılmıştır. Ayrıca, bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi testinden yararlanılmıştır. Varyans analizinde farkın kaynağını belirlemek için Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin; EBA hakkında yeterince bilgi sahibi olduğu, EBA'yı derse hazırlık ve ders sürecinde kullandığı, EBA'da içerik üretmek yerine hazırda olan içeriği kullandığı, EBA'yı yararlı, gerekli ve yetersiz gördüğü ancak EBA'nın eğitim-öğretim sorunlarının çözümüne olumlu katkı sağlayacağını düşündüğü görülmüştür. EBA hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünen öğretmenler, EBA hakkında daha fazla olumlu görüşe, EBA ile ilgili daha fazla kullanıma ve EBA'da eğitim ve öğretime faydalı olması için daha fazla çözüm önerilerine sahiptir. Öncelikle okullarda internet altyapı eksikliklerinin giderilmesi ve EBA'nın içerik açısından zenginleştirilmesi ve içeriklerin sınıf sınıf kategorize edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education Information Network (EBA) is a digital education platform established within the scope of FATIH Project in the 2011-2012 academic year. EBA, which has been included as a new tool among educational materials in recent years, is developing, updating and reaching more users every day. EBA has been used very frequently by teachers during the Covid-19 pandemic and distance education process, which has affected Turkey as well as all over the world, and has become the basic education platform where the distance education process is carried out. In this context, the aim of the research is to evaluate the EBA platform in line with the opinions of classroom teachers. The research was carried out with the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The universe of the research consists of classroom teachers working in public primary schools in Pursaklar district of Ankara province in the 2020-2021 academic year. 271 classroom teachers participated in the research. The data collection tool used in the research was developed by Alabay (2015) and necessary permissions were obtained for its use in the research. Classroom teachers' opinions on the evaluation of EBA were collected in a web-based environment due to the Covid-19 pandemic. The validity and reliability of the achievement test were measured with the pilot study conducted on the samples whose measurement tool was specified. The data obtained from the questionnaires were used in the research. SPSS 25.0 statistical package program was used in the analysis of the data. Frequency and percentage values were used in descriptive statistics. In addition, t-test and one-way analysis of variance test were used for independent samples. Scheffe multiple comparison test was used to determine the source of the difference in the analysis of variance. Classroom teachers; He has enough knowledge about EBA, uses EBA in preparation and course process, uses existing content instead of producing content in EBA, considers EBA useful, necessary and insufficient, but thinks that EBA will contribute positively to the solution of education problems. seen. Teachers who think they know enough about EBA have more positive opinions about EBA, more uses of EBA, and more solution suggestions for education and training in EBA. First of all, it is suggested to eliminate the deficiencies of internet infrastructure in schools, to enrich EBA in terms of content and to categorize the contents by class.