İhracatın gelişmesinde ihracatçı birliklerinin rolü ve bölge ekonomisine katkıları
  1. Tez No: 63354
  2. Yazar: TURGUT TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İHRACATIN GELİŞMESİNDE İHRACATÇI BİRLİKLERİNİN ROLÜ VE BÖLGE EKONOMİSİNE KATKILARI Turgut TURHAN Danışman : Prof.Dr. Muammer YAYLALI 1997, Sayfa: 99 Jüri : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Bir ülkenin ekonomik kalkınması ve refahı büyük ölçüde ihracatta gösterdiği performansa bağlıdır. Bu nedenle tüm ülkeler, uluslararası ticarete büyük önem vermektedirler. Uluslararası pazarlarda ise yoğun bir rekabet yaşanmakta, ülkeler ihracatın gelişmesine katkıda bulunacak küçük ayrıntıları bile dikkate alarak, stratejilerini belirlemektedirler. Bu çerçevede ülke kalkınmasının, ihracatın arzu edilen düzeye erişmesi sayesinde mümkün olabileceği görüşünden hareketle, çalışmamızda öncelikle, genel hatlarıyla ülkemizin“ Dış Ticareti ”ile“ ihracat Rejimi'nin”tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş ve bu gelişme süreci içerisinde, ihracatçı Birliklerinin kuruluşları itibariyle ülke ve bölge ekonomisi açısından önemine değinilmiştir. Ayrıca geçmiş yıllarda gerçekleşen ihracat verileri üzerinde yapılan mukayeselerle de, bölge ihracatının ülke ihracatı içerisindeki gelişimi irdelenerek, ihracatçıların karşılaştıkları sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunların çözümü ile ilgili öneriler ve alınması gereken önlemler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POST GRADUATE MASTER THESIS THE ROLE OF EXPORTERS UNIONS IN DEVELOPMENT OF EXPORTATION AND CONTRIBUTIONS TO THE REGIONAL ECONOMI Turgut TURHAN Supervisor : Prof.Dr. Muammer YAYLALI 1997, Sayfa: 99 Jury : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Economic development and welfare of a country depend on highly its performance in exportation. So, all countries have given a great importance to international trade. An intensive competition has taken place in international markets, and countries have determined their stratepies by taking into consideration even the smallest details which will contribute to the development of exportation. In this context, with this starting point of“when exportation reached at desirable level, country development would be possible”, foreing trade in our country with common lines and historical development of exportation regime were examined and in this development process, the importance of exporters unions from the point of country and regional economy was mentioned since the begining of their foundations. On the other hand, in comparisons on exportation data realizing in recent years, the development of regional exportation in country exportation was examined and the questions exporters met were determined and solving of these questions and related suggestions and measures to be taken were tried to be explained.