Kontrol günü süt verimlerinin bayesian zaman serisi yöntemi ile modellenmesi
Modeling milk yields of control day by bayesian time series method
- Tez No: 633556
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİYA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Ziraat, İstatistik, Biostatistics, Agriculture, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı zaman serisi modelleri ile kontrol günü süt verimleri kullanılarak laktasyon eğrisi modelleme çalışmalarına Bayesian yaklaşım ile yeni bir alternatif geliştirmek ve Frekanscı zaman serisi modeli ile karşılaştırmaktır. Çalışmada 1.070 hayvana ait 10'ar laktasyon süt verimi kaydı kullanılmış ve hayvanlar rastgele sıralanarak veri seti oluşturulmuştur. Oluşan veri seti eşit sayıda hayvan içerecek şekilde ikiye ayrılarak ilk grup veri analiz için, ikinci grup veri, öngörü başarısının incelenmesi için 535'er gözleme sahip olacak şekilde oluşturulmuştur. Veri oluşturma yönteminden kaynaklı mevsimsel bileşenin deterministik yapısı gereği çarpımsal olarak klasik ayrıştırma ile modelden ayrıştırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda 𝐴𝑅𝐼𝑀𝐴(1,0,1) modeline karar verilerek, modelim parametreleri her iki yaklaşım içinde tahmin edilerek karşılaştırılmış ve Bayesian yaklaşım ile tahmin edilen modelin küçük farklarla veri seti için daha uygun olduğuna karar verilmiştir. Bayesian zaman serisi modeli ile yapılan tahmin değerlerinin gerçek değerler ile korelasyon katsayıları literatürden daha yüksek bulunmuştur. Laktasyon eğrisinin tahmin edilmesi için ideal kontrol günü sayısına 5 olarak karar verilmiştir. Böylece Bayesian zaman serisi modelinin laktasyon eğrisi tahmininde alternatif bir yaklaşım olarak kullanılabileceği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new Bayesian approach to lactation curve modeling studies using test-day milk yields with time series and to compare it with the Frequentist time series model. 10 test day records of 1,070 daily cattle were used in this study and the data set was created by randomly ordering the animals. Then, the data set was split into two, and the first dataset was used to analyze, second was used to examine forecast accuracy. The seasonal component which occurs due to the form of the dataset was separated from data with classical decomposition. As a result of the analysis, ARIMA(1,0,1) was selected and the parameters of this model were estimated with Frequentist and Bayesian approaches and although there were small differences, it was decided that the model which estimated the Bayesian approach was more suitable for the dataset. The correlation coefficients of the predictions of the Bayesian time series model were calculated and better correlation coefficients found than literature and the optimal test day count was found as 5 to estimate lactation curve. Thus, it is presented that the Bayesian time series model can be used as an alternative approach in estimating the lactation curve.