Kurutulmuş nohut mayasının ekmek kalitesine etkileri
Effects of dried chickpea yeast on bread quality
  1. Tez No: 633555
  2. Yazar: RAZİYE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT SAYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma kapsamında nohut mayasının üretiminde etkili olan sıcaklık ve süre faktörleri yüzey yanıt metodu (RSM) kullanılarak optimize edilmiş, üretilen yaş nohut mayası iki farklı yöntemle kurutulmuş, yaş ve kurutulmuş nohut mayaları (%14 nem bazında) ekmek formülasyonuna un ile yer değiştirme esasına göre %5, 10 ve 15 oranlarında katılarak un, hamur ve ekmek özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Nohut mayası hamurunda hedeflenen düşük pH, yüksek gaz basıncı (kabartma gücü) ve laktik asit bakterileri (LAB) sayısı bakımında en uygun üretim şartlarının 38°C'de 9 saat fermantasyon olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen RSM modelleriyle tahminlenen değerler (pH: 4,35, basınç: 130,4 mbar, LAB sayısı: 1,40x109 kob/g, km) ile doğrulama denemelerinin sonuçları (pH: 4,31, basınç: 136,0 mbar, LAB sayısı: 1,22x109 kob/g, km) istatistiksel olarak farksız (p>0,05) bulunmuştur. Optimizasyon şartlarında üretilen yaş nohut mayası ile dondurarak ve püskürterek kurutulan nohut mayalarının ekmeklik una %5, 10 ve 15 oranlarında katılması; ekmeklik unun protein, yağ, kül, toplam karbonhidrat ve zedelenmiş nişasta içeriklerini pratikte önemli olacak düzeyde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chickpea yeast production parameters of temperature and time were first optimized by response surface methodology (RSM). The wet chickpea yeast was then dried by two different methods. The wet and dried chickpea yeasts (all on 14% moisture basis) were finally added to bread formulation in substitution with flour at 5, 10 and 15% levels and their effects on flour, dough and bread properties were investigated. Aiming at the utmost reduction in dough pH and maximum increase in gassing power and lactic acid bacteria (LAB) count, the best production condition for chickpea yeast was determined to be 9 hours of fermentation at 38°C. The RSM-model predicted values (pH: 4,35, pressure: 130,4 mbar, LAB count: 1,40x109 cfu/g, db) were not statistically different (p>0,05) from the experimental validation values (pH: 4,31, pressure: 136,0 mbar, LAB count: 1,22x109 cfu/g, db) at the optimized condition. The wet chickpea yeast was then dried through freeze-drying and spray-drying methods. The utilization of wet and dried chickpea yeasts in bread formulation in substitution with bread flour at 5, 10 and 15% levels did not noticeably change the contents of protein, fat, ash, total carbohydrate and damaged starch in the mixtures.