Farklı oranlarda tib2+grafen takviyesi ile üretilen az91 matrisli kompozitlerin aşınma ve korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of abrasion and corrosion behavior of az91 matrix composites produced with tib2 + graphenereinforced in different ratio
  1. Tez No: 633572
  2. Yazar: MURAT GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Mg matrisli (AZ91) TiB2 ve grafen takviyeli kompozitler basınçlı infiltrasyon yöntemi ile üretilmiştir. Üretim işlemi 750 oC'de 8 bar basınçta SF6 gazı atmosferinde yapılmıştır. Üretilen kompozit malzemelerin sertlik, aşınma ve korozyon karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sertliği sertlik testiyle, aşınma davranışları ileri geri aşınma testleriyle ve korozyon özellikleri potansiyodinamik ve daldırma testleriyle incelemiştir. Ayrıca aşınma ve korozyon mekanızmalarının anlaşılması için SEM incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümler sonunda, % 0.50 grafen oranına kadar artan takviye oranıyla sertlik ve aşınma dayanamı önemli ölçüde gelişmiştir. Potansiyodinamik ve daldırma testleri sonrasında, korozyon dayanımının artan takviye oranıyla birlikte genel olarak olumsuz etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Mg matrix composites (AZ91) with TiB2, graphene reinforcements were produced by pressure infiltration technique. Productions were performed at 750°C with 8 bar under SF6 gas atmosphere for AZ91 matrix composites. The hardness, wear and corrosion analyses were realized. The wear behaviour and corrosion properties of the samples were determined by reciprocating wear test and potentiodynamic and immersion test, respectively. Also, in order to asess wear and corrosion mechanisms, SEM investigation were done. As a result of the measurements, hardness and abrasion resistance has significantly improved with the reinforcement rate increasing up to 0.50% graphene rate. After potentiodynamic and immersion tests, it was observed that corrosion resistance was generally negatively affected with increasing reinforcement rate.