Harran Üniversitesi (Osmanbey, Eyyübiye, Yenişehir ve Şairnabi Kampüsleri) peyzaj bitkilerinin belirlenmesi
Determination of landscape plants in Harran University campuses (Osmanbey, Eyyübiye, Yenişehir and Şairnabi)
  1. Tez No: 633575
  2. Yazar: REMZİYE YAYĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Harran Üniversitesi (Osmanbey, Eyyübiye, Şairnabi ve Yenişehir Kampüsleri)'nde bulanan Peyzaj süs bitkileri ve dekoratif özellikleri belirlenmiştir. Bu çalışma doğrultusunda yörenin ekolojik şartlarına uygun olup olmadığı gözlemlenmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışma kapsamında tespit edilen bitkiler; ibreli ağaçlar, geniş yapraklı ağaçlar, çalılar ve yer örtücü bitkiler şeklinde tasnif edilmiştir. Buna göre, Şanlıurfa merkezdeki Harran Üniversitesi'ne ait 4 farklı kampüslerdeki peyzaj bitkileri 48 familyaya ait 78 cinsi ve 108 takson olarak belirlenmiştir. Tespit edilen bitkiler arasında en fazla taksona sahip familyalar Cupressaceae (15), Rosaceae (10), Pinaceae (6), Olecaeae (6), Leguminosae (6) ve Celastraceae (4)'dır. Bitkilerin dendrolojik özellikleri, bilimsel ve yöresel isimleri ile peyzaj değeri hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca, bu süs bitkilerin Türkçe ve Latince isimleri, ait oldukları familya ve anavatanları belirtilmiştir. Böylece gelecekte yapılması muhtemel olan biyoçeşitlilik, ekolojik ve ekolojik restorasyon gibi çalışmalara katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Harran Üniversitesi'ne ait tüm kampüslerdeki peyzaj bitkilerinin belirlenmiş olması hem özgünlük açısından önemli hem de bundan sonra yapılacak olan peyzaj çalışmalarına yeni bitkilerin uygulanması açısından önem arzetmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bitki Çeşitliliği, Harran Üniversitesi Yerleşkeleri, Bitkisel Tasarım, Vejetasyon, Dendroloji, Flora
Özet (Çeviri)
In this study, the ornamental plants and their decorative features found in Harran University campuses (Osmanbey, Eyyübiye, Şairnabi and Yenişehir) were determined. In line with this study, it is observed whether the plants are suitable for the ecological conditions of the region and suggestions are made. Plants determined within the scope of the study; are classified as Coniferous trees, as broadleaf trees, shrubs and groundcover plants. According to this, landscape plants in 4 different campuses of Harran University in the center of Şanlıurfa are determined as 78 genera and 108 taxa belonging to 48 families. Among the plants identified, the families with the most taxa are Cupressaceae (15), Rosaceae (10), Pinaceae (6), Olecaeae (6), Leguminosae (6) and Celastraceae (4). The dendrological features of the plants, scientific and local names, as well as explanations about the landscape value of the plants are included. In addition, the homeland of these ornamental plants is indicated. Thus, it is aimed to contribute to studies such as biodiversity, ecological and ecological restoration, which are likely to be done in the future. The determination of landscape plants in all campuses of Harran University is important both in terms of originality and in terms of applying new plants to the future landscape studies. KEY WORDS: Plant Diversity, Harran University Campuses, Planting Design, Vegetation, Dendrology, Flora