Tasarım aracılığıyla erken çocukluk döneminde ekolojik farkındalığın artırılması üzerine bir inceleme
An investigation on raising ecological awareness through design on early cildhood
  1. Tez No: 633602
  2. Yazar: GÜNEŞ EVRİM YILMAZ ÇAMURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanın temel ihtiyaçlarından başlayarak tüm tüketimlerinin sonucu olarak yeryüzünde yarattığı olumsuz ekolojik etkiler, kısıtlı doğal kaynakların verimli kullanımını gerekli kılar. Küresel önem taşıyan bu ekolojik duruma önlem ve çözümler üretilmesi, tüm toplumların sorumluluğudur. Çeşitli çözüm önerilerini takip eden ülkemizde 2000'li yılların başında atık yönetimi konusunda yapılan çalışmalar hız kazanmış, beraberinde toplumsal farkındalığın arttırılması gerektiği saptanmıştır. Günümüzde bu sürecin bir getirisi olarak kamu ve eğitim kurumları, sürdürülebilir bir etki yaratmak amacıyla, çocukların bilinçlendirilmesi ile ilgili çalışmalara ağırlık vermektedirler. Özellikle erken çocukluk döneminde verilen çevre bilincinin önemi birçok araştırmaya konu olmuştur. Türkiye'de çeşitli yaş gruplarına yönelik eğitim-öğretim müfredatlarında bulunan konu ile ilgili programların yeterliliği tartışılmakta, içerikler geliştirilmeye devam edilmektedir. Bunun yanında, okul-dışı ortamlarda deneyimleyerek öğrenme fırsatlarının sunulması; anlamayı kolaylaştırması, bilginin kalıcılığının arttırılması ve istenen olumlu tutum değişikliğine destek olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Bu çalışmada, erken çocukluk dönemi çocuklarına yönelik ekolojik farkındalığı arttırmak için, konuya bütünsel bir bakış açısı getiren tasarım odaklı okul-dışı öğrenme programının hazırlanması konu alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, bu kapsamda hazırlanacak bir uygulama programı için göz önünde bulundurulması gereken temel kriterlerin belirlenmesidir. Tasarım aracılığıyla ekolojik farkındalık kazandırma konusunda yapılacak eğitim programı, çalıştay, etkinlik, oyun ve oyuncak tasarımı gibi faaliyetleri destekleyecek bu kriterler ile ilgili alanlara katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Çalışma sonunda belirlenen kriterler kullanılarak örnek bir uygulama programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning from the basic needs of humans, due to the damaging ecological effects created on earth, the result of our all consumption necessitates the efficient use of the limited natural resources. It is the responsibility of all societies to produce precautions and solutions to this globally critical ecological situation. Following various solutions, studies on waste management are increased in our country at the beginning of the 2000s, and it has been determined that social awareness should be raised. Today, as a result of this process, public and educational institutions are focusing on the studies on children's awareness in order to create a sustainable effect. The importance of environmental awareness, especially given in early childhood, has been the subject of many studies. In Turkey, adequacy of the related programs covered in school curricula for various age groups is being discussed, and the content is still being developed. Besides, providing opportunities for learning by experiencing in non-school learning environments can be preferred because it facilitates understanding, increases the permanence of information, and supports the desired positive change in attitudes. In this study, preparing a design-oriented, non-school learning program, which brings a holistic perspective to the subject, is aimed in order to increase the ecological awareness of children in early childhood. The primary purpose of the study is to determine the essential criteria to be considered for an implementation program that will be prepared in this context. It is aimed to contribute to the related fields, which will support activities to raise ecological awareness through design, such as; training programs, workshops, events, games, and toy design. At the end of the study, a sample implementation program is arranged by using the revealed criteria.