İngilizceyi yabancı dil olarak konuşan öğrencilerin video konferans ortamı, sanal dünya ortamı ve yüz yüze ortamda kullandıkları iletişim stratejilerinin incelenmesi
Analyzing communication strategies employed by English as a foreign language learners in a video conference, virtual world and face-to-face environment
- Tez No: 633695
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ARICA AKKÖK, DOÇ. DR. RANDALL W. SADLER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tez çalışmasında, İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin iletişimsel problemlerini çözmek ya da iletişimi kolaylaştırmak amacıyla kullandıkları iletişim stratejileri karşılaştırmalı olarak videokonferans ortamında, üç boyutlu sanal ortamda ve yüz yüze ortamda araştırılmıştır. Araştırmaya Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümü son sınıfta okumakta olan 30 öğrenci katılım sağlamıştır. Katılımcılar 5 kişilik gruplar halinde ders ile ilgili genel tartışma soruları içeren 3 farklı görevi 3 farklı ortamda yapmışlardır. Araştırmanın veri toplama süreci yaklaşık olarak 2019-2020 eğitim-öğretim güz yarıyılı boyunca sürmüş ve araştırmanın verilerini söz konusu 3 tartışma görevinin görüntülü ve sesli kayıtlarına ek olarak, özgeçmiş anketi, görev sonrası anket ve geriye dönük sözlü protokol sorularını içeren bireysel görüşmeler sağlamıştır. Araştırmanın bulguları katılımcıların üç ortamda da oldukça çeşitli türde İS kullandıklarını, bazı stratejilerin kullanımlarında ortamdan ortama farklılıklar görülse de çoğunlukla aynı türde stratejilerin kullanıldığını fakat ortamdan ortama stratejilerin kullanım sıklıklarının değiştiğini göstermiştir. İletişim stratejilerinin kullanım sıklıkları açısından en fazla sayıda strateji video konferans ortamında kullanılırken, en az stratejinin ise üç boyutlu sanal ortamda kullanıldığı görülmüştür. İletişim stratejilerinin kullanım sıklıklarında ve bazı stratejilerin türlerinde farklılıkların görülmesi görevlerin yapıldığı ortamların farklı özellikleri, katılımcıların yeterlilik düzeyi ve yapılan görevlerin türü gibi etmenler ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the use of communication strategies (CSs) of Turkish English as a Foreign Language (EFL) students who use CSs solve their communication problems or enhance communication in a video conferencing environment, a 3D virtual learning environment and face to face environment. 30 senior students who studied at the English Language Teaching (ELT) department of a Turkish state university participated in this study. In groups of five, the participants completed three opinion exchange tasks incorporating course related general discussion questions in three different environments. The data collection process of this study lasted for almost a term (2019-2020 Fall) and the data was collected via background questionnaire, video and audio records of three discussion tasks, post-task questionnaire and interviews which consist of retrospective think aloud protocols. The findings revealed that the participants used wide range of CSs in all three environments and even though the use of some CSs varied from environment to environment, mostly the same types of CSs were used while the frequency of them changed. In terms of frequency, the highest number of CSs were used in video conferencing environment while the lowest number of CSs were used in 3D virtual learning environment. It was seen that connections can be made between differences in the frequency and the types of strategy use with the distinctive features of environments the tasks were performed, the proficiency level of the participants, and the type of the tasks that was used.