Using theatre extracts in teaching speech acts to turkish efl students with special reference to apologies and refusals
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen türk öğrencilerine özür ve red söz eylemlerinin öğretiminde tiyatro eserlerinden alıntıların kullanımı
  1. Tez No: 235591
  2. Yazar: KADRİYE DİLEK AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Dil kullanımında edimbilim ve sosyodilbilim kurallarının geliştirilmesi dil öğrenenler açısından önemlidir. Dili çeşitli durumlara uygun bir şekilde anlamak ve kullanmak gereklidir, aksi takdirde, iletilmek istenen önemli noktalar gözden kaçabilir veya mesajların yanlış anlaşılmasına sebep olabilir. Daha da kötüsü, iletişim bütünüyle kopabilir hatta ikinci dil kullanıcıları duyarsız, kaba ve beceriksiz kalıp yargılarıyla etiketlenebilir (Thomas,1983). Özürler ve redler, kültürden kültüre değişiklik gösterdikleri için oldukça karmaşık söz eylemleridir; bu yüzden bu dile özgü anlamsal formüller yanlış anlaşılmalara açıktırlar.Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk Hazırlık sınıfı öğrencilerine tiyatro eserlerinden yapılan alıntıların özgün materyal olarak kullanılması yoluyla İngilizce özür dileme ve reddetme söz eylemlerinin karmaşık ve detaylı özelliklerini öğretmeyi hedeflemektedir. Veriler anadili olarak İngilizce konuşan 10 Amerikalı ve yirmisi uygulama yirmisi control grubu olmak üzere 40 hazırlık okulu öğrencisi Türk denekden toplanmıştır. Özür ve reddetme söz eylemlerini içeren sözlü söylem tamamlama testi bilgi toplama tekniği olarak katılımcılara ön test ve son test aracılığıyla verilmiş ve etnografik veri toplama aracı olarak da sınıf içi uygulamaları videoya kaydedilmiştir. Bir ders dönemi boyunca Amerikan ve İngiliz oyun yazarlarının oyunlarından alınan parçalar edimbilimsel öğretimle beraber kullanılmıştır. Bulgular, tiyatro alıntıları kullanarak etkili bir söz eylem öğretiminin, belirli durumlarda öğrencilerin ana dil kullanıcıları benzeri ifadeler kullanmalarına yardımcı olduğunu ve sosyodilbilimsel davranışlarını etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The development of pragmatic and sociolinguistic rules in language use is important for language learners. It is necessary to understand and use language that is appropriate to the various situations, because failure to do so may cause users to miss key points that are being communicated or to have their messages misunderstood. Worse, yet, is the possibility of a total communication breakdown and the stereotypical labeling of second language users as people who are insensitive, rude, or inept (Thomas,1983). Apologies and refusals are considered to be highly complex speech acts as they differ cross-culturally, thus, these language specific semantic formulas are prone to misunderstandings.This present study concerns with the teaching and learning of the more subtle and complex features of the speech act of apologizing and refusing in English to Turkish Prep-school learners by using theatre extracts as authentic material. Data was collected from 10 American native speakers of English and 40 Turkish Prep-school foreign language learners, 20 of which were experimental and 20 of which were the control group from the same proficiency level. Participants were given a discourse role-play test (DRPT) instrument for elicitation including both apology and refusal strategies via pre- and post-test questionnaire and the classroom treatments were video recorded for ethnographic data. Theatre extracts from English and American playwrights? plays were used as an authentic material with pragmatic instruction throughout one semester. Findings indicated that effective instruction of speech acts through theatre extracts can assist learners in producing native-like utterances in certain situations and affect their sociolinguistic behavior.