Üniversite öğrencilerinin kütüphane kullanma sıklıklarını etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 63371
  2. Yazar: HALİS ALAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL ÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÜNİVERSİTE Ö?RENCİLERİNİN KÜTÜPHANE KULLANMA SIKLIKLARINI ETKİLEYEN BAZI DE?İŞKENLERİN İNCELENMESİ Halis ALAR Danışman: Prof. Dr. Nihal ÖREN 1997- SAYFA: 155 Jüri : Prof. Dr. Nihal ÖREN :Prof. Dr. İrfan CAKTN : Prof. Dr. Muhittin AŞKIN Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin 1. sosyo-ekonomik düzey 2. öğrenim durumları, 3. kütüphane kullanmaya yönelik tutumlar, 4. nasıl ve hangi amaçla yararlanma gibi dört grup alfanda toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi'nin değişik fakültelerinde okuyan 100 kız ve 140 erkek olmak üzere toplam 240 öğrenci oluşturmuştur. Yukarıda belirtilen 5 boyuta ilişkin bilgiler araştırıcı tarafından geliştirilen“Kütüphane Kullanım Formu”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde X2 (ki-kare), yüzde ve z testi kullanılmıştır. Bazı değişkenler arasında hiçbir ilişki bulunmazken, bazıları arasında ilişki bulunmuş, bir kısmında da bulunan ilişki anlamlı düzeyde çıkmamıştır. Sosyo-ekonomik düzey ile kullanım alışkanlığı yönünden; Öğrencilerin aylık geliri ile kullanım sıklığı arasında bir ilişki bulunmuş, bununda anlamlı olmadığı görülmüştür. Üniversite öncesi yaşanılan coğrafi bölge, bir işte çalıyor olma, medeni durum, anne- baba mesleği ve anne-baba eğitim düzeyi ile kütüphane alışkanlıkları arasında bir ilişki bulunmamıştır.II Öğrenim durumları yönünden; Lisede yatılı okuma, kütüphaneyi başarıyı yükseltme amacıyla kullanma, akademik kariyer yapmayı düşünme ile kütüphane kullanım sıklığı arasında önemli bir ilişki görülürken, mezun olunan lise türü, fakülteyi tercih nedeni, yabancı dil bilme, lise mezuniyet derecesi, anne=baba eğitim düzeyi, okunulan fakülteye kayıt yaptırma nedeni ile bir ilişki saptanmamıştır. Kütüphane kullanma tutumu yönünden; Kullanım amaçlan, araştırmada kütüphaneden yararlanma, okunulan kitapları kütüphaneden temin etme, zengin bir kütüphaneye sahip olma, okumayı sevme arasında bir ilişki bulunmuştur. Ancak bu ilişki, kullanım amaçlan, araştırmada kütüphaneden yararlanma konusunda önemli olup, diğerleri önemsizdir. Ayrıca düzenli gazete okuma ve ders dışı zamanlarda kitap okuma ile kullanım alışkanlığı arasında hiçbir ilişki bulunmamıştır. Kütüphaneden ne amaçla ve ne şekilde yararlandıklarına ilişkin bulgular; Gidiş amacı, kütüphane kullanım bilgisine sahip olma, önceden bulundukları yerde halk kütüphanesinden yararlanıyor olma, ödev yapmada kütüphaneyi kullanma ile kullanım sıklığı arasında bir ilişki olduğunu ancak bu ilişkinin sadece kütüphaneye gidiş amacı ile kullanım bilgisine sahip olma da önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır, Cinsiyet ile kütüphane kullanımı arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph J). THESIS THE FACTORS EFFECTING THE USAGE OF LIBRARY BY THE STUDENTS DURING THEIR UNIVERSITY EDUCATIONS Halis ALAR Supervisor: Prof. Dr. Nihal ÖREN 1997- PAGE: 155 Jury : Prof. Dr. Nihal ÖREN :Prof. Dr. İrfan ÇAKTN : Prof. Dr. Muhittin AŞKIN In this research, four aspects of Atatürk University Library users have been investigated. These are 1. Socio-economic level, 2. Level of schooling, 3. Library using habits, 4. The purpose of the use of the library. The investigation has been conducted on 100 female and 140 male library students. Who study different department of faculty at Atatürk University. The researcher has come up with the idea of the necessity to focus on five aspect through“Library Information Form”. In the analysis of the finding X2 (ki-square), % percent and z test have been applied. While some relationships have been estabilished between the variants no relationship has been found in some others or the relationships found in some cases has been insufficent. In terms of the relationship between socio-economic levels and the library using habit; A relationship between the students' monthly income and frequency of their library using has been found but insufficient. No relationship has been found out of the educational level of the parents, marital status, employment and their hometowns.IV In termsjaf level of schooling; While no relationship has been found between their use of library and the school and their educational background, their foreign language efficiency, their high school degree and their parents' level of education, the reason of their registration with the faculties, there is a relationship between the frequency of their use of library and their background with boarding school, their desire to increase their indivual achievment and to carry on with academic career. In terms of their habits of using library; Here a relation between the purpose of the use having an adequate library, borrowing and reading books has been found. But this is important on the basis of their purpose of going to a library, on the other hand, between reading newspapers, reading for gist showed no relations with the purpose of going to the library. Finding with regard to their purpose and the way they make use of library; There is a connection between the purpose of going to library, the knowledge of making use of library, the habit of going to public library in their hometown and using library for the purpose of doing homework and the frequency of using the university library. Also, it has been found out thet die purpose of going to library plays an important role in the frequency of library visit. No relations have been found between the library use and the sex.