Açık alan etkinlikleri ile desteklenmiş biyoloji öğretim programının öğrenci başarı ve tutumu üzerine etkisi
The effect of outdoor activity integrated biology curriculum on student achievement and attitudes
  1. Tez No: 633793
  2. Yazar: KALENDER ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH LEVENT TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada açık alan eğitimi ile desteklenmiş ortaöğretim onuncu sınıf biyoloji öğretim programın sınıf içi eğitime göre öğrencilerin başarısı ve biyolojiye karşı tutumu üzerine etkisi ve bu etkinin kalıcılığı araştırılmıştır. Çalışma gruplarını açık alan eğitimine katılan deney (N=43), sınıf içi öğretime katılan kontrol–II (N=35) ve çalışma konusu ile ilgili hiçbir eğitime katılmayan kontrol–I (N=35) grubu oluşturmaktadır. Yarı deneysel desen araştırma metodu olarak kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin başarılarındaki değişimi belirleyebilmek için çoktan seçmeli sorulardan oluşan başarı testi, öğrencilerin biyolojiye karşı tutumlarındaki değişimi belirleyebilmek içinse tutum ölçeği ve öğrencilerin daha önceki açık alan deneyimlerini belirleyebilmek için bir anket kullanılmıştır. Deney ve kontrol–II gruplarına ön test, son test ve kalıcılık testi, kontrol–I grubuna ise ön test ve kalıcılık testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of the tenth-grade biology curriculum integrated with outdoor education (OE) on students' success and attitude towards biology compared to indoor education and the long-term retention were investigated at current study. The study consisted of experiment (N=43) participating in OE, control-II (N=35) participating in indoor education, and control-I (N=35) groups that did not participate indoor or outdoor education. Semi-experimental design was used as research method. A knowledge test, which consists of multiple-choice questions to determine the change in students 'knowledge, and an attitude scale to determine the changes in students' attitudes towards biology, and a questionnaire, were used as data collection tools. Pre-, post-, and retention tests were performed for the experiment and control-II groups, and pre-, and retention tests were performed for the control-I group.