Divan-ı Salih Çelebi ve Dürer-i Nesayih (tenkidli metin - inceleme)
- Tez No: 63381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN KÜLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Onaltıncı yüzyılda yaşamış olan Celâl-zâde Salih Çelebi 'nin şiirlerini topladığı Divanını ve Dürer-i Nesayih adlı nasihat kitabım incelememizde ele aldık. Türkiye kütüphanelerinde ancak birer nüshasını tesbit ettik. Bu çalışma, tesbit edilen yazma nüshalardan hareketle yapılmış bir edisyon kritik ve inceleme çalışmasıdır. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır; Salih Çelebi'nin hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri, Eserlerin İncelemesi, Transkripsiyonlu Metin. Eserler üzerinde yapılan inceleme, biçim ve muhteva özelliklerini içermektedir. Ayrıca ayet ve hadis iktibasları ele alınmış, nüshalar tanıtılmıştır. Transkripsiyonlu Metnin ardından sonuç ve kaynaklar bölümü gelmekte, çalışma indeksle neticelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at studying the Divan and Dürer-i Nesayih (Pearls of Advice) by Celâl-zâde Salih Çelebi, who lived in the sixteenth century. It is mostly based on the manuscripts available at the libraries in Turkey. The present dissertation is composed of three chapters: Life and works of the Author, A Study on his works and The Critical Text With Annotations. The second Chapter focuses on the form and contents of his works with annotations on the quations from verses of Koran and the maxims (hadith) of the Prophet. This is followed by a sub-chapter where different copies of the work are compared and cont rasted. The Critical \Text is supplemented by a conclusion, a bibliography and an index.