The effect of eTwinning on 21st century skill development: A case study of EFL teachers eTwinning'in yabancı dil sınıflarında 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine etkisi: İngilizce öğretmenleri üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 998086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA SELEN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
The primary aim of this study is to investigate what EFL teachers' eTwinning project journeys reveal in terms of developing learners' 21st-century skills. Additionally, this study examines whether eTwinning projects help EFL teachers integrate 21st-century skills into their teaching practices and, if this is found to be the case, which specific skills are most prominently addressed. A further aim is to explore how teachers' participation in eTwinning projects contributes to the development of learners' 21st-century skills across different dimensions. Addressing gaps in the literature, this study approaches the development of 21st-century skills in EFL classrooms within the context of eTwinning project implementations, moving beyond prior research that has primarily focused on teachers' perceptions, classroom practices, teacher education programs or coursebook analysis. Contrary to prior research, this study adopts a qualitative case study design, employing multiple data collection instruments—including semi-structured interviews, journal writing, and document analysis of Twinspace project pages—guided by the West Virginia 21st Century Teaching and Learning Survey (WVDE-CIS-28) framework rather than a quantitative scale, to provide an in-depth exploration of how teachers actively integrate 21st-century skills within their classrooms. The participants of this study comprised ten English as a Foreign Language (EFL) teachers who actively conducted eTwinning projects during the 2024–2025 academic year, identified through purposive and snowball sampling methods, to whom all three data collection instruments were administered. The collected data were analyzed through content analysis and document analysis. The credibility of the findings was enhanced by triangulation. Findings demonstrated that, across all data sources, eTwinning projects consistently facilitated the integration of 21st-century skills into English language teaching. This integration was primarily achieved through tasks and activities designed in alignment with the objectives of each project, resulting in a diverse repertoire of pedagogical practices. Document analysis of the TwinSpace portal further revealed that the most frequently emphasized 21st-century skill was the use of technology tools for learning (n= 27), whereas the least emphasized skill was fostering local connections (n = 7). The results suggest pedagogical considerations for EFL teachers, indicating that eTwinning projects can be effectively integrated into classroom practices to promote 21st-century skills.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin eTwinning proje deneyimlerinin, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine ilişkin neyi ortaya koyduğunu incelemektir. Ayrıca, bu çalışma eTwinning projelerinin EFL öğretmenlerinin öğretim uygulamalarına 21. yüzyıl becerilerini entegre etmelerine yardımcı olup olmadığını ve eğer oluyorsa, hangi becerilerin daha belirgin biçimde ele alındığını araştırmaktadır. Bir diğer amaç ise, öğretmenlerin eTwinning projelerine katılımının öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin farklı boyutlarda gelişimine nasıl katkı sağladığını ortaya koymaktır. Alanyazındaki boşluklara cevap arayan bu çalışma, İngilizce sınıflarında 21. yüzyıl becerilerinin gelişimini eTwinning proje uygulamaları bağlamında ele almakta; daha önceki araştırmaların odaklandığı öğretmen algıları, sınıf içi uygulamalar, öğretmen yetiştirme programları veya ders kitabı incelemeleri gibi bağlamların dışında gerçekleşmektedir. Önceki çalışmalardan farklı olarak bu araştırma, nitel bir durum çalışması desenine dayanmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, günlük yazıları ve TwinSpace proje sayfalarının doküman analizi gibi çoklu veri toplama araçları kullanılarak, Batı Virginia 21. Yüzyıl Öğretim ve Öğrenme Anketi (WVDE-CIS-28) çerçevesi temel alınmış ve öğretmenlerin sınıflarında 21. yüzyıl becerilerini aktif bir şekilde nasıl entegre ettikleri derinlemesine ve nitel bir yolla incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, 2024–2025 akademik yılında aktif olarak eTwinning projeleri yürüten ve amaçlı örnekleme ile kartopu örnekleme yoluyla seçilen on İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Tüm katılımcılara üç veri toplama aracı da uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve doküman analizi ile çözümlenmiş, bulguların güvenirliği ise veri çeşitlendirmesi ile artırılmıştır. Bulgular, tüm veri kaynaklarında eTwinning projelerinin İngilizce öğretimine 21. yüzyıl becerilerinin entegrasyonunu kolaylaştırdığını göstermiştir. Bu entegrasyon, her projenin hedefleri doğrultusunda tasarlanan görevler ve etkinlikler aracılığıyla gerçekleşmiş ve çeşitli pedagojik uygulamalardan oluşan zengin bir aktivite ağı ortaya çıkmıştır. TwinSpace portalının doküman analizi, en sık vurgulanan 21. yüzyıl becerisinin öğrenme amacıyla teknoloji araçlarının kullanımı (n = 27), en az vurgulanan becerinin ise yerel bağlantıların geliştirilmesi (n = 7) olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, eTwinning projelerinin 21. yüzyıl becerilerini desteklemek amacıyla sınıf içi uygulamalara etkili bir şekilde entegre edilebileceğini ortaya koyarak, EFL öğretmenleri için pedagojik değerlendirmelere işaret etmektedir.