Pozitivist ve materyalist Osmanlı aydınlarının basın aracılığı ile kadın kimliğini yeniden inşası (1908-1912)
Reconstruction of women identity by positivist and materialist Ottoman intellectuals through press activities (1908-1912)
- Tez No: 633872
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Tarih, Journalism, Sociology, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Osmanlı Devleti'nin Batı ile girdiği ilişkilerin bir sonucu olarak modernleşme bağlamında yaşanan gelişmelerin Osmanlı toplumuna etkisini, kadın özelinde incelemeyi amaçlayan bu çalışma, özellikle görüşlerini Batı düşüncesinin önemli akımlarından pozitivizm ve materyalizmden yaptıkları iktibasla şekillendiren Osmanlı aydınların etkisine odaklanmıştır. Çalışmada, bahsi geçen aydınların 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı ile 1912 sonunda Balkan Savaşlarının patlak verdiği aralıkta neşrettikleri fikir dergilerinden dördü örneklem olarak seçilmiştir. Bu tezde yorumlayıcı sosyal bilim anlayışı çerçevesinde, nitel araştırma tekniklerinden Siegfried Jäger'ın dispozitif yöntemi kullanılarak, yazılı ve görsel göstergelerinin söylem analizi gerçekleştirilmiştir. Böylece pozitivist ve materyalist dünya görüşünü destekleyen Osmanlı aydınlarının Osmanlı topluımunda kadın kimliğini zihinsel alanda yeniden inşa faaliyetlerine girişip girişmedikleri sorgulanmıştır. Araştırma neticesinde, bahsi geçen aydınların yayınladıkları dört fikir dergisinde, hem yazılı hem de görsel malzeme ile kadın dispozitifini yeniden inşa faaliyeti kabul edilebilecek yayınlar yaptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the developments in the context of modernization by centering the woman as a result of the relations of the Ottoman Empire with the West. In particular, it focused on the influence of Ottoman intellectuals who shaped their views with positivism and materialism which one of the most important movements of Western thought. Four journals were selected as samples for this study. They have been published by intellectuals who are mentioned above in the period between the declaration of the Second Constitution in 1908 with the Balkan Wars broke out at the end of 1912. In this thesis, within the framework of the interpretative understanding of social science, one of the qualitative research techniques, Siegfried Jäger's dispositive analysis method was used and discourse analysis of written and visual indicators were performed. Thus, it was questioned wheter positivist and materialist Ottoman intellectuals engaged in the reconstruction activities of women identity in the Ottoman society. As the result of the research, it has been determined that in this four journals, published by mentioned intellectuals, have been made publications that can be accepted as a reconstruction activity with both written and visual materials.