BRICS ve Türkiye'de yakınsama: Makroekonomik performans göstergeleri açısından ampirik bir analiz
Converenge in BRICS and Turkey: An emprical analysis in terms of macroeconomic performance indicators
- Tez No: 633871
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
BRICS ülkeleri ve Türkiye son yıllarda gösterdikleri ekonomik gelişim ile dünya ekonomisi içerisinde dikkate değer bir ilerleme kaydetmişlerdir. Söz konusu ülke grubunun gösterdiği ekonomik başarının gerçek anlamda bir ekonomik başarı olup olmadığı ise üzerinde önemle durulan konulardan biridir. Yazında makroekonomik değerlendirme yöntemi olarak kabul edilen yakınsama hipotezinin, ülke ve bölge ekonomileri bağlamında doğru ekonomik değerlendirme ve sonuçlar verdiği ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı BRICS-T ülkelerinin göstermiş olduğu ekonomik gelişimin yüksek gelirli referans ülkeler ile karşılaştırılarak gerçek bir başarı olup olmadığını belirlemektir. Bu kapsamda OECD tarafından geliştirilen“büyülü elmas-magic diamond”(ekonomik büyüme, işsizlik, enflasyon ve dış denge) makroekonomik performans kriterleri açısından yakınsama hipotezi test edilmiştir. 1992-2018 dönemi BRICS-T ülkeleri için söz konusu göstergelere ait veriler Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı istatistiklerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler Panel veri analizleri yöntemi kapsamında verilerin yatay kesit bağımlılıkları test edilerek CADF ve PANKPSS birim kök testleri ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen CADF testi sonuçlarına göre büyüme ve dış denge göstergeleri açısından BRICS-T ülkelerinin panelin tamamında yüksek gelirli ülkelere ıraksama gösterdiği, enflasyon ve işsizliğe göre ise yakınsama gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çoklu yapısal kırılmanın varlığı halinde durağanlık sınamasına müsaade eden PANKPSS testi sonuçlarına göre ise söz konusu tüm göstergeler açısından yakınsamanın gerçekleştiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The BRICS countries and Turkey have made remarkable progress in the world economy with their economic development in recent years. Whether the economic success shown by this group of countries is a real economic success or not is one of the issues that are very important. The convergence hypothesis, which is accepted as a method of macroeconomic evaluation in the literature, is stated to give accurate economic evaluation and results in the context of the economies of the country and region. The aim of this study is to determine whether the economic development demonstrated by BRICS-T countries is a real success by comparing them with high income reference countries. In this context, the convergence hypothesis was tested in terms of the macroeconomic performance criteria of the“magical diamond”(economic growth, unemployment, inflation and external balance) developed by the OECD. Data on these indicators for the BRICS-T countries in the period 1992-2018 were obtained from World Bank and United Nations Conference on Trade and Development statistics. The data obtained were analyzed with CADF and PANKPSS unit root tests by testing the horizontal cross section dependencies of the data within the scope of Panel data analysis method. The results of the CADF test showed that BRICS-T countries diverged from high income countries in terms of growth and external balance indicators, while inflation and unemployment converged across the panel. The results of the PANKPSS test, which allows for stasis testing in the presence of multiple structural fractures, showed that convergence occurred in terms of all the indicators in question.