Analysis of the relationship between personality traits and consumer decision-making styles: Effects on framing of sales promotions
Kişilik özellikleri ile tüketici karar verme tarzları arasındaki ilişkinin analizi: Satış promosyonlarının çerçevelenmesine etkisi
- Tez No: 633873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMEYRA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kafamızı kaldırıp etrafımıza dikkatlice bakarsak, dünyadaki tüketim çılgınlığının hangi noktaya ulaştığını net bir şekilde görebiliriz. Tüm bu tüketim hacminin yarattığı fırsatlar, firmaların birbirleri ile rekabet halinde olmasına neden olmaktadır. Firmalar ne kadar çok müşteri çekebilirlerse, o kadar çok rekabet avantajı elde etmiş olacaklardır. İşte bu noktada, tüketici davranışlarını anlamak büyük öneme sahiptir. Davranış, bir bireyin kişiliği ile doğrudan bağlantılı olduğundan, kişilik özelliklerinin çözümlenmesi tüketicilerin hangi tip davranışlar sergileyeceğinin göstergesi olabilir. Kişilik özellikleri ile tüketici davranışları arasında ilişki kuran ve bu ilişkiye göre satış promosyonları öneren pazarlama yöneticileri, her daim rakiplerinden bir adım önde olacaklardır. Bu çalışmanın amacı, kişilik özellikleri ile tüketici karar verme tarzları arasındaki ilişkinin analiz edilmesi ve tüketicilerin çerçeveli satış promosyonları arasında nasıl seçim yapabileceğinin tahmin edilmesidir. Kahve test edilecek ürün olarak seçilmiştir. Araştırmada iki tane hipotez iki tane de araştırma sorusu bulunmaktadır. Hipotezler 449 katılımcıdan toplanan veriler ile test edilmiş ve yapılan analizler ile araştırma sorularına cevaplar aranmıştır. Veri toplama sürecinde toplanan veriler için Çoklu Doğrusal Regresyon, Bağımsız Örneklemler T-Testi, Tek Yönlü Çok Değişkenli Varyans Analizi ve Çok Terimli Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, kişilik özellikleri ile tüketici karar verme tarzları arasındaki ilişkinin incelendiği daha önceki çalışmaları destekleyici bulgular elde edilmiştir. Katılımcıların cinsiyetleri ile eğlence/hazcı alışveriş odaklı karar verme tarzı arasında farklılık olduğu saptanmıştır. Ayrıca, katılımcıların kahve tüketim sıkılığının karar verme tarzlarına göre farklılıklar gösterdiği de bulgulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda marka odaklı karar verme tarzına sahip tüketicilerin B promosyonunu seçme ihtimallerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
If we raise our heads and look carefully around us, we can clearly see where the consumerism in the world has reached. The opportunities created by all this consumption volume cause companies to compete with each other. The more customers they can attract, the more competitive advantage they will have. At this point, understanding consumer behavior is crucial. Since behavior is directly related to an individual's personality, analyzing personality traits can be an indicator of behavior consumers will display. Marketing managers who establish a relationship between personality traits and consumer behavior and recommend sales promotions according to this relationship will always be one step ahead of their competitors. The aim of this study is to analyze the relationship between personality traits and consumer decision making styles and predict how consumers are likely to choose among framed sales promotions. Coffee is chosen as the product to be tested. There are two hypotheses and two research questions in the research. Hypotheses were tested with data collected from 449 participants, and answers to research questions were sought through analyzes. Multiple Linear Regression, Independent Samples T-Test, One-way Multivariate Analysis of Variances and Multinomial Logistic Regression Analysis were used for data collected during the data collection process. As a result of the study, finding, supported by the previous studies which examine the relationship between personality traits and consumer decision-making styles, were presented. It was determined that there is a difference between the gender of the participants and the recreational/hedonistic shopping conscious decision-making style. It was also found that the coffee consumption frequency of the participants varied according to their decision-making style. As a result of the analysis, it is seen that the consumers who have brand conscious decision-making style have high possibility of choosing Promotion B.