Psikolojik sermaye, örgütsel sessizlik ve işe yabancılaşma arasındaki ilişkiler
The relationships among psychological capital, organizational silence and work alienation
- Tez No: 633874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN NUR KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik sermaye, örgütsel sessizlik ve işe yabancılaşma olguları arasındaki ilişkileri incelemek ve psikolojik sermaye ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide örgütsel sessizliğin aracılık rolünün bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Çalışmada Türkiye'de faaliyette bulunan bir üniversitenin akademik ve idari personelinden oluşan 202 kişilik bir örneklemden anket tekniğiyle veriler toplanmış ve bunlar IBM SPSS 25.0 programıyla analize tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda psikolojik sermayenin alt boyutlarından iyimserlik ve umudun işe yabancılaşmayı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttığı bulunmuştur. Örgütsel sessizliğin alt boyutlarından kabullenici ve savunmacı sessizliğin ise işe yabancılaşma üzerindeki pozitif etkisinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu bulunmuştur. Tüm değişkenler bir bütün olarak ele alındığında, psikolojik sermayenin örgütsel sessizlik ve işe yabancılaşma üzerindeki negatif etkilerinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca psikolojik sermayenin işe yabancılaşmaya etkisinde örgütsel sessizliğin kısmi aracılık etkisinin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships among psychological capital, organizational silence and work alienation, and to determine whether organizational silence has a mediator role in the relationship between psychological capital and work alienation. The sample of the study consists of 202 academics and administrator staff working at a university in Turkey. Question forms were used to collect the data from the sample and the data were analyzed with IBM SPSS 25.0 software. As a result of the analyses, it was found that among the sub-dimensions of psychological capital, optimism and hope decreased work alienation. In addition, among the sub-dimensions of organizational silence, acquiescent and defensive silence had a positive and statistically significant impact on work alienation. When the variables were taken in total, it was observed that the negative impacts of psychological capital on organizational silence and work alienation were statistically significant. Additionally, it was found that organizational silence has a partial mediating role in the effect of psychological capital on work alienation.