Lider üye etkileşimi ile örgüt kültürü ilişkisi: Kargo sektöründe bir araştırma
Relationship between leader member exchange model and organizational culture: A research in cargo sector
- Tez No: 633883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma lider-üye etkileşimi ile örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi inceleyerek, her iki değişkenin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirleme amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da Kargo sektöründe faaliyetlerini sürdüren şirket çalışanları ile bir çalışma yapılmış ve çalışmaya 340 kişi katılmıştır. Araştırma verileri anket kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. İki değişkenin arasındaki ilişkiyi araştırmak için korelasyon testi yapılmış ve sonucunda değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between leader-member interaction and organizational culture. In this context, it investigates whether these two variables differ according to demographic variables. In line with this purpose, an application was carried out with the company employees who continue their activities in the Cargo sector in Istanbul and 340 people participated in the study. The research data were collected using a questionnaire method. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data. A correlation test was performed to investigate the relationship between leader member interaction and organizational culture and as a result of this test significant relationship was found between these two variables.