Atriyal fibrilasyonlu hastalarda sol atrium ve sol atriyal apendiksteki trombojenik ortamın öngördürücülüğünde PRECISE-DAPT skorunun etkinliğinin değerlendirilmesi
The predictive value of PRECISE-DAPT score for the thrombogenic milieu in left atrium and left atrial appendix in the patients with atrial fibrillation
- Tez No: 633882
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) klinik pratikte en sık görülen aritmidir. AF hastalarında tromboembolik riskin değerlendirilmesi ve uygun hastaya antikoagulan tedavi başlanması bu hastaların yönetiminde kritik rol oynamaktadır. Güncel kılavuzlar bu riskin değerlendirilmesinde CHA2DS2VASC skorunun kullanılmasını önermektedir. Fakat son zamanlarda bu skorlama sisteminin etkinliği sorgulanmaktadır. Bu durum yeni risk belirteçlerine ihtiyaç doğurmaktadır. PRECISE-DAPT skoru her ne kadar ilk başta PCI yapılan hastalarda ikili antiplatelet tedavinin süresini belirlemek için oluşturulan bir skor olsa da güncel çalışmalarda trombotik olayları da öngördürebileceği belirtilmiştir. Bu çalışmamızda, AF ablasyon planlanarak TÖE'ye refere edilmiş nonvalvuler AF hastalarında; PRECISE-DAPT skorunun trombojenik ortamı öngörmedeki etkinliğinin CHA2DS2VASC skoru ile kıyaslanarak değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 428 hasta dahil edildi. Sol atriyumda ve / veya sol atriyal apendikste grade 2-3 SEK ve trombüs varlığı trombojenik ortam olarak kabul edildi. Hastalar trombojenik ortam mevcudiyetine göre iki gruba ayrıldı. Ayrıca, parametreleri detaylı olarak değerlendirmek için grade 0-1 SEK grubu, grade 2-3 SEK grubu ve trombüs grubu olmak üzere üç grup oluşturduk. Bulgular: 36 hastada grade 2-3 SEK saptanırken, 24 hastada trombüs saptandı. Toplamda 60 hasta trombojenik ortam (+) grubuna; geriye kalan 368 hasta trombojenik ortam (-) hasta grubuna dahil edildi. CHA2DS2VASC ve PRECISE-DAPT skoru trombojenik ortam (+) grupta daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Introductıon and Aım: Atrial fibrillation (AF) is the most common arrhythmia in the clinical practice. In AF patients, the assessment of thromboembolic risk and the initiation of anticoagulant therapy to appropriate patients play critical role in management of these patients. Current guidelines recommend to use CHA2DS2VASC score in evaluation of thromboembolic risk. However, the effectiveness of this score has been questioned recently. This situation requires new risk indicators. Although PRECISE-DAPT score was initially constituted to determine the duration of dual antiplatelet therapy in patients with PCI, current studies have reported that this score may also predict thrombotic events. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of PRECISE-DAPT score to predict thrombogenic milieu by comparing with CHA2DS2VASC score in non valvular AF patients whom referred TEE before AF ablation procedure . Method: 428 patients were included in the study. The presence of grade 2-3 SEC and thrombus in left atrium and/or left atrial appendage were accepted as thrombogenic milieu. The patients were divided into two groups according to the presence of thrombogenic milieu. In addition, we constituted three groups as grade 0-1 SEC group, grade 2-3 SEC group and thrombus group to evaluate the parameters in detail. Results: Grade 2-3 SEC was found in 36 patients and thrombus was detected in 24 patients. 60 patients was included to the thrombogenic positive (artı) group while 368 patients was included to thrombogenic milieu (-) group.