Tip 1 diyabetes mellitus tanılı adölesanlarda fibromiyalji sıklığı
Frequency of fibromyalgia in adolescents diagnosed with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 633920
- Danışmanlar: DOÇ. ADEM KARBUZ, UZMAN SONER SAZAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Fibromiyalji Sendromu (FMS), hassas noktaların varlığı, yaygın ağrı ve kaslarda hassasiyet, yorgunluk ile karakterize klinik bir tablodur. Diyabetes Mellitus (DM) olgularında da kas-iskelet sistemi sorunlarının daha yaygın görüldüğü bildirilmiştir. Bu çalışmada 11-18 yaş arasındaki Tip 1 DM tanısı almış olgularda FMS sıklığını saptamayı ve büyüme ve gelişme takibine gelen sağlıklı çocuklara oranla bu hasta grubunda fibromiyaljinin görülme sıklığının saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Endokrin Polikliniği'nde yapıldı. Çalışmaya Tip 1 DM tanılı 69 olgu ve kontrol grubu olarak büyüme takibine gelen 69 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Kriterleri karşılayan adölesanlar çalışmaya dahil edilerek ACR 2010 kriterlerine göre sorgulandı ve olgu grubunun verileri retrospektif olarak dosyalarından taranarak kaydedildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a clinical situation characterized by fatigue, tender points, widespread pain and tenderness in muscles. It has been reported that musculoskeletal system problems more common in patients with Diabetes Mellitus (DM). In this study, it was aimed to determine the frequency of FMS in patients diagnosed with Type 1 DM between the ages of 11-18 and to determine the frequency of fibromyalgia in this patient group compared to healthy children who followed up growth and development. Materials and Methods; This study was done in Istanbul Medical Science University, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, Pediatric Endocrine Polyclinics. The study included 69 patients with Type 1 DM and as control group of 69 healthy children who followed the growth. This study is descriptive and cross-sectional research. Adolescents meeting the criteria were included in the study and questioned according to ACR 2010 criteria and the data of the patients were retrospectively scanned and recording. IBM SPSS Statistics 22.0 program was used for statistical analysis and calculations.