Hipotiroidi hastalarında antropometrik ölçümlerin, homa indeksi ve lipid parametreleri ile ilişkisi
The relationship between anthropometric measurements, homa index and lipid parameters in hypothyroid patients
  1. Tez No: 633921
  2. Yazar: EMRAH ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ, UZMAN İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hipotiroidi hastalarında dislipidemi ve obezite görülmektedir. Hipotiroidi, insüline dirençli bir durum olarak kabul edilmiş ve dislipidemi riskinin artması ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada hipotiroidi hastalarında yeni antropometrik indeksler olan Vücut Şekil İndeksi (ABSI=A Body Shape Index), Vücut Yuvarlaklık İndeksi (BRI=Body Roundness Index) ile, Homeostatic Model Assessment (HOMA) indeksi ve dislipidemi arasındaki ilişkiyi araştırdık.
Özet (Çeviri)
In patients with hypothyroidism; dyslipidemia and obesity are seen. Hypothyroidism has been accepted as an insulin-resistant condition and has been found to be associated with an increased risk of dyslipidemia. In this study, we investigated the relationship between the new anthropometric indices Body Shape Index (ABSI) and Body Roundness Index (BRI); with Homeostatic Model Assessment (HOMA) index and dyslipidemia in patients with hypothyroidism.