Palamut (sarda sarda) balığında paraoksonaz (pon) enzim aktivitesi üzerine civa, bakır ve çinkonun etkisi
The effect of mercury, copper and zinc on paraoxonase (pon) enzyme activity in bonito (sarda sarda) fish
- Tez No: 633942
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA ÇENESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Paraoksonaz (PON) enzim LDL lipoproteinin ve lipidlerin oksitlenmesinin önlenmesinde önemli olan bir karaciğer enzimidir. Çevre kirliliğinde sık rastlamış olduğumuz ağır metal kirlilikleri, biyokimyasal enzim reaksiyonları üzerinden organizmada zararlı etkiler meydana getirmektedir. Yapılan bu çalışmada da çevre kirliliğinde sık rastlanan civa (Hg+2), bakır (Cu+2) ve çinko (Zn+2) ağır metal iyonlarının palamut (Sarda sarda) balığı kas dokusunda bulunan PON aktivitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada ekim ayı içerisinde Samsun bölgesi denizinden taze olarak temin edilen 25 adet palamut balığı soğuk zincir ile laboratuvar ortamına getirilerek palamut balıklarının kas dokuları kullanıldı. Hg, Cu ve Zn ağır metallerinin HgCl2, CuCl2 ve ZnCl2 olarak çözeltileri hazırlandı. Ölçüm yapılırken ağır metal çözeltilerinden farklı hacimlerde alınarak PON enzim aktivitesi tayin edildi. Bulgular: Elde edilen veriler sonucunda civa, bakır ve çinko ağır metallerinin enzim aktiviteleri hesaplanarak yüzde aktivite grafikleri çizildi. Paraoksonaz enzim aktivitesi üzerine Cu+2 ve Zn+2 ağır metal iyonlarının etkisine bakıldığında kullanılan farklı derişimler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, ancak artan derişimleri sonucunda enzim aktivitelerinde azalmaya neden olduğu belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Paraoxonase (PON) enzyme is a liver enzyme that is important in preventing the oxidation of LDL lipoprotein and lipids. Heavy metal impurities, which we frequently encounter in environmental pollution, cause harmful effects on the organism through biochemical enzyme reactions. In this study, the effects of mercury (Hg+2), copper (Cu+2) and zinc (Zn+2) heavy metal ions, which are common in environmental pollution, on PON activity in muscle tissue of bonito (Sarda sarda) were investigated. Material and Method: In the study, 25 bonito fish freshly obtained from the Samsun region sea in October were brought to the laboratory with a cold chain and the muscle tissues of the bonito fish were used. Solutions of Hg, Cu and Zn heavy metals as HgCl2, CuCl2 and ZnCl2 were prepared. While measuring, PON enzyme activity was determined from heavy metal solutions. Results: As a result of the data obtained, the enzyme activities of mercury, copper and zinc heavy metals were calculated and percentage activity graphs were drawn. When the effect of Cu+2 and Zn+2 heavy metal ions on paraoxonase enzyme activity was examined, it was determined that there was no statistically significant difference between the different concentrations used, but as a result of increasing concentrations, it decreased the enzyme activities (p>0.05).