Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleğe yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of physical education and sports teacher candidates attitudes towards the profession
  1. Tez No: 633943
  2. Yazar: ENGİN OĞUZ KOÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇALIK VELİ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören öğretmen adayları ile Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon Eğitimi alan öğretmen adaylarından oluşan toplamda 407 kişi katılmıştır. Katılımcılara 4 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, 23 sorudan oluşan Mesleğe Yönelik Sevgi ve Mesleğe Yönelik Kaygı alt boyutlarını içeren“Beden Eğitimi Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin Analizi SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerine Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmış ve bu test sonucunda değişkenlerin normal dağılım göstermedikleri görülmüştür. Bu nedenle araştırmada ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U ve çoklu grup karşılaştırmaları için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is to determine attitudes towards profession between candidate teachers who study physical education and sport teaching and who have pedagogical formation via various variables. 407 students who are currently pedagogical formation education and study of physical education and sports during 2018-2019 period at physical education and sports department of Kastamonu University participated in this study. The“Physical Education Teaching Attitude Scale”, which included the personal information form consisting of 4 sub-dimensions and 23 questions to discover 'love and anxiety towards occupation, was applied to the participants. The datas analyzed via SPSS package program. Kolmogorov-Smirnov Test results, the data did not present normality. Therefore, Mann-Whitney U Test for pairwise comparison and Kruskal Wallis H Test for more than two comparisons were used.