E-sporcularda oyun oynama süresinin el becerisi, el reaksiyon zamanı, el ve parmak kavrama kuvveti üzerine etkisi ile uluslararası oyuncu sıralaması arasındaki ilişki
The relationship between dexterity, hand reaction time effect on hand finger grip strength and international player rankings in e-athletes
  1. Tez No: 633955
  2. Yazar: FARUK ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SAYACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma e-sporcularda el becerisi, el reaksiyon zamanı, el ve parmak kavrama kuvvetlerini değerlendirmek ve bu değerlerin dünya sıralamasıyla ilişkisini incelemek için planlanmıştır. 60 gönüllü oyuncu, randomize olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar profesyonel e-sporcu ve amatör rekreasyonel sporcu olarak isimlendirildi. Çalışmaya dâhil edilen 60 kişinin cinsiyet, yaş, kilo, boy, toplam oyun oynama süresi, günlük oyun oynama süresi, dominant el verileri kaydedildi. Katılımcıların parmak kavrama kuvveti pinchmetre baseline, el kavrama kuvveti Jamar el dinamometresi, el becerisi Moberg-Pickup toplama testiyle ölçüldü. El reaksiyon hızını ölçmek amacıyla ise Nelson el reaksiyon testi uygulandı. Katılımcıların dünya sıralamasına ise tr.op.gg web sitesinden ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The present research was designed for evaluating the hand skills, hand reaction speeds, hand and finger grab strengths of the e-sports players and its relationship with the World rankings. For this purpose, 60 players who are participated to the research volunteerly are divided into two groups randomly. Two groups are named as professional e-athletes and amateur recreational players. The information regarding participants' gender, age, weight, height, total gaming time, daily gaming time and their dominant hand preferences. In order to assess the finger grabbing strengths of the participants pinchmeter baseline; to assess hand grabbing strength, Jamar hand dinamometer; for evaluating their hand skills, Moberg-Pickup tests are used. Additionally, hand reaction speed is measured via Nelson hand reaction test. The participants' ratings on the world ranking is derived from tr.op.gg website.