Polipropilen/polipirol ve polyester/polipirol kompozit liflerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polypropylene/polypyrrole and polyester/polypyrrole composite fibers
  1. Tez No: 633992
  2. Yazar: NAHİDE ELİF AŞCI KIYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, iki farklı yöntem kullanılarak çeşitli polimerizasyon şartlarında PP-PPy ve PET-PPy iletken kompozit lifleri hazırlanmıştır. Yükseltgen derişimi, monomer derişimi polimerizasyon sıcaklığı, polimerizasyon süresi ve yöntem farklılıklarının, PP/PPy ve PET/PPy kompozit liflerinin yüzey direnci ve kaplama kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan iletken kompozit liflerin yüzey dirençleri iki nokta tekniği kullanılarak ölçülmüştür. PP-PPy ve PET-PPy iletken kompozit liflerinin mekanik, morfolojik (mikroskop görüntüleri), spektroskopik (FTIR) ve termal (DSC) karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. PP-PPy kompozit liflerinde polimer-polimer yüzey etkileşmesinin zayıf olduğu ve PP yüzeyinde modifikasyonun gerekli olduğu kanısına varılmıştır. 2. Yöntemle elde edilen PET-PPy kompozit liflerinde istenilen düzeyde iletkenlik elde edilmiştir ve mekanik test sonrası iletkenlikte anlamlı bir değişim olmadığı görülmüştür. PP-PPy kompozit liflerinde, lif boyunca homojenlik elde edilemezken, PET-PPy kompozit lifleri oldukça homojen olarak elde edilmiştir. Hazırlanan kompozit liflerin en düşük dirençleri 103 ohm.cm-1 seviyesinde elde edilmiştir. Çalışma boyunca, en iyi iletkenliği sağlayacak ve çekme gerilimi sonrası iletkenliği fazla değişmeyecek kompozit lifler sentezlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, PP-PPy and PET-PPy conductive composite fibers were prepared under various polymerization conditions using two different methods. The effects of oxidant concentration, monomer concentration, polymerization temperature, polymerization time and method differences on the surface resistance and coating quality of the PP / PPy and PET / PPy composite fibers prepared were investigated. The surface resistance of the prepared conductive composite fibers was measured using the two-point technique. The mechanical, morphological (microscope images), spectroscopic (FTIR) and thermal (DSC) characterizations of PP-PPy and PET-PPy conductive composite fibers were performed. It was concluded that on the PP-PPy composite fibers, the surface interaction benween PP and Ppy is weak and for a better composite the surface modification of PP is required. The desired value of conductivity was obtained in the PET/PPy composite fibers obtained by the 2nd method and it was observed that there wasn't significant change in conductivity after mechanical testing. In PP-PPy composite fibers, homogeneity cannot be obtained throughout the fiber, while PET-PPy composite fibers are considerably homogeneous. The lowest resistance of the prepared composite fibers was obtained at 103 ohm.cm-1 level. Throughout the study, it was aimed to synthesize composite fibers that will provide the best conductivity and whose conductivity will not change much after tensile stress.