Diyabetik gebelerde 3. trimester fetal timik torasik oranın perinatal sonuçlarlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the 3RD trimester fetal thymus thoracic ratio and perinatal results in diabetic pregnancies
  1. Tez No: 633998
  2. Yazar: SEVAL TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda gestasyonel diyabetik gebelerin 3. üçay fetal timik-torasik oranlarının (TTR), sağlıklı gebelerin 3. üçay fetal timik-torasik oranları ile karşılaştırılması ve bu oranın perinatal sonuçlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Bilimdalı'na 1 Kasım 2018-1 Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran ve tedavi alan gebeler incelendi. Sadece gestasyonel diyabeti olan gebelerin 3. üçay fetal timik-torasik oran ölçüm sonuçları ve perinatal sonuçları ile sağlıklı gebelerin 3. üçay fetal timik-torasik oranları ve perinatal sonuçları karşılaştırıldı. BULGULAR: İstatistiksel analizler SPSS 17.0 versiyonu paket yazılımı kullanılarak yapıldı. Çalışma grubunda toplam 95, kontrol grubunda toplam 96 olgu çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında gebelik yaşı, fetal büyüklük, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to compare the third trimester fetal thymic-thoracic ratios (TTR) between the gestational diabetic and healthy pregnant women and to assess its relation with perinatal outcomes. METHODS: This retrospective case-control study has been conducted by observing the pregnant women who received treatment in Sakarya University Training and Research Hospital Perinatology Department over the course of between 1 November 2018 and 1 December 2019. The perinatal results and the third trimester fetal thymic-thoracic ratios have been compared between pregnant women who only have gestational diabetics, and pregnant women who do not have any further maternal diseases. FINDINGS: The statistical analyses have been conducted by using SPSS version 17.0 packaged software. 95 gestational diabetic cases have been included in the study group while 96 individuals have been counted in the control group. Between the study and control groups, no statistically significant difference can be found on determinant factors of prenatal age, fetal size, length, weight and body-mass index (BMI). When both groups are compared on our study's primary outcome - fetal thymic-thoracic ratio (TTR), TTR values in the control group have been found significantly high (0.432±0.015 vs.