Gestasyonel diyabet tanısı alan 3.trimester (28-41. hafta) gebelerde maternal ve fetal kord kanındaki fibulin-1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fibulin-1 levels in maternal and fetal cord blood in pregnant women in the third trimester (28-41 week) diagnosed with gestastional diabetes
- Tez No: 867991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Fibulin-1 endotelyal enflamasyonun bir belirteci sayılabilecek ekstraselüler matriks proteini ailesi üyelerindendir. Aynı zamanda gebelik haftası ilerledikçe miktarının arttığı ve plasentadan yüksek oranda eksprese edildiği de gösterilmiştir. Çalışmamızda Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanısı alan 3.trimesterdeki gebeler ve GDM tanısı olmayan 3.trimesterdeki gebelerin maternal ve fetal kanlarında Fibulin-1 seviyelerinde belirgin bir fark olup olmadığını ve GDM tanısında Fibulin-1 in tanısal bir değeri olup olamayacağını göstermeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmada, 8 Temmuz 2023- 31 Ocak 2024 tarihleri arasında T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran ve servise yatan 3.trimesterdeki (28-41.hafta) 18-45 yaş arası GDM tanısı olan gebeler ve GDM tanısı olmayan gebelerin maternal kanları ve her iki grubun fetal kord kanları karşılaştırılmış olup hasta grubu diyetle regüle ve insülin kullanan GDM olarak iki gruba ayrılmıştır. Olguların yaş, vücut kitle indeksleri, obstetrik özellikleri, bebeklerin özellikleri ve Fibulin-1 dahil laboratuvar sonuçları kaydedilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında platelet değerleri, hastanede yatış süresi değerleri açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Fibulin-1 is a member of the extracellular matrix protein family, which can be considered a marker of endothelial inflammation. It has also been shown that its amount increases as the gestational week progresses and is highly expressed from the placenta. In our study, we aimed to show whether there is a significant difference in the levels of Fibulin-1 in the maternal and fetal blood of pregnant women in the third trimester diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) and pregnant women in the third trimester who are not diagnosed with GDM, and whether Fibulin-1 can have a diagnostic value in the diagnosis of GDM. Methods: In this study, pregnant women between the ages of 18-45 who were admitted to the Republic of Turkey Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital Suleymaniye Gynecology and Obstetrics Clinic between July 8, 2023 and January 31, 2024, and were admitted to the ward, were diagnosed with GDM in the third trimester (28-41 weeks). The maternal blood of pregnant women without a diagnosis of GDM and the fetal cord blood of both groups were compared, and the patient group was divided into two groups: GDM regulated by diet and GDM using insulin. Age, body mass index, obstetric characteristics, infant characteristics and laboratory results including Fibulin-1 were recorded and compared. Results: A significant difference was found between the patient and control groups in terms of platelet values, hospitalization time values (p0.05).