Sagittal sütür sinostozu sebebiyle opere edilen hastaların preoperatif ve postoperatif MR görüntülerinde ölçülen korpus kallosum açılarındaki değişimler
Changes in corpus callosum angles measured in preoperative and postoperative MR images of patients operated with sagittal sutur synostosis
  1. Tez No: 634006
  2. Yazar: YASİN BÖCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Skafosefalili opere edilen olgularda total kalvaryal rekonstrüksiyon cerrahisinin korpus kallozumun dört farklı açısında preoperatif ve postoperatif MR görüntülerinde sağladığı değişimleri araştırdık. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi servisinde 2004 Mart – 2017 Kasım tarihleri arasında skafosefali nedeniyle opere edilen 11 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Preoperatif ve postoperatif MR görüntülerinden elde edilen korpus kallozum açıları kontrol grubununkiler ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunda; preoperatif ve postoperatif anteriyor, posteriyor, A-P veKallozal açı ölçümleri arasında fark bulunmamaktadır. Hasta ve kontrol grubunda ; Anteriyor açı ölçümü ortalaması hasta grubunda daha yüksek bulunmuştur. Kallozal açı ölçümü ortalaması kontrol grubunda daha yüksek bulunmuştur. Preoperatif dönemde yapılan posteriyor ve A¬-P açı ölçümlerine göre hasta ve kontrol arasında fark bulunmamaktadır. Sonuç: Sonuç olarak bu çalışmada sagittal sinostoz hastalarında korpus kallozum düzeyinde normal kontrolere göre gelişimsel bir farklılık olduğu; ancak bunun istatistiksel olarak bir anlam ifade etmediği ortaya konulmuştur. Bu durumun hasta sayısındaki azlıktan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Kraniyosinositoz hastalarında uygulanan kafatası şekillendirme ameliyatları beynin morfolojik gelişimini düzeltmekte ve kognitif açıdan oluşlabilecek bozuklukların önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective : We investigated the influence of total calvaryal reconstruction surgery for patients operated with scaphocephaly on corpus callosum's four different angles provided from preoperative and postoperative MR images. Material and method: We evaluated retrospectively 11 case operated for scaphocephaly at Neurosurgery Department of Selcuk University Faculty of Medicine between 2004 March -2017 November. Corpus callosum angles provided from preoperative and postoperative MR images compared with control group's. Results: There is no any difference in measurement of preoperative and postoperative anterior, posterior, A-P and callosal angles in patient group. The mean anterior angle measurement was higher in the patient group. The mean callosal angel measurement was higher in the control group. There is no difference in posterior and A-P angle measurement made in preoperative period. Conclusion: In this study, there was a developmental difference in corpus callosum level compared to normal controls in patients with sagittal synostosis but it has been shown that this does not make any sense statistically. It is thought that this may be caused by the small number of patients. Cranial shaping operations performed in craniosynocytosis patients improve the morphological development of the brain and allow the prevention of cognitive disorders.