Ankilozan spondilit hastalarında kalça eklemitutulumu ile sitokin düzeyleri ve manyetik rezonansgörüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of hip joint involvement with cytokine levels and magneticresonance imaging findings in ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 634017
  2. Yazar: KEVSER IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ALBAYRAK GEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızın amacı; ankilozan spondilit hastalarında prognostik önemi olan kalça eklemi tutulumu ile manyetik rezonans görüntüleme(MRG) bulguları ve sitokin düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sonuçların hekimleri, ankilozan spondilit hastalarında prognostik önemi olan kalça eklemi tutulumunun erken tanınmasına ve tedavi edilmesine yönlendirmesi hedeflenmektedir. Çalışmamıza ASAS kriterlerine göre Ankilozan Spondilit(AS) tanısı konmuş, kalça eklemi tutulumu şüphesiyle manyetik rezonans görüntüleme(MRG) yapılmış 50 hasta ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey alındı. Ankilozan spondilit dışında enflamatuvar hastalık, kalça eklemi ameliyat öyküsü, kalça fraktürü öyküsü, kalça ekleminde anatomik bozukluk, kalça eklemi içine enjeksiyon öyküsü, gebeler, malignite veya malignite öyküsü, hipertansiyon, diabetes mellitus, astım, böbrek yetmezliği tanısı, aktif veya kronik enfeksiyon olanlar çalışma dışı bırakıldı. Tüm katılımcıların serum örneklerinde ELISA yöntemi ile TNF-α, IL-17, IL-23, IL-7 düzeyleri ölçüldü. AS hastalarına klinik özellikler ile ilgili anket dolduruldu, BASDAI, BASFI, BASMI, ASQoL, ASDAS, BDI ve SF-36 ölçekleri hesaplandı. Hastaların kalça eklemi MRG'sinde, eklem efüzyonu, sinovit, entezit, kemik iliği ödemi, skleroz, erozyon ve ankiloz, parametrelerine bakıldı. Bulgular; TNF-α, IL-17 ve IL-7 serum düzeylerinin AS hastalarında kontrol grubuna göre yüksek bulundu ve cut-off değerleri belirlendi.BASDAİ'ye göre hastaların %78 aktifti. BASDAI'ye göre aktif hastalık grubunda kadın cinsiyet daha fazlaydı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum daha kötüydü, depresyon düzeyi daha yüksekti. Hasta grubu tedavi yöntemleri açısından kıyaslandığında biyolojik ilaç kullanan grupta hastalık süresi daha uzundu, hastalık aktivitesi daha düşüktü, fonksiyonel durum daha iyiydi, depresyon düzeyi daha düşüktü, sabah tutukluğu süresi daha kısaydı ve erkek cinsiyet hakimiyeti vardı. AS tanılı hastaların MRG değerlendirmelerine göre %68' inde kalça tutulumu saptandı. IL-23 ve TNF-α için erkek cinsiyet, IL-17 için BASMI skoru yüksekliği risk faktörü olarak bulundu. Ayrıca BASDAI ile BASFI, ASDAS ve ASQoL ölçekleri arasında yaptığımız analizde yüksek düzeyde korelasyon bulundu. AS tedavisine yönelik yeni gelişmeler biyolojik tedavilerin önemini artırmaktadır. Bizim de çalışmamızda bulduğumuz sitokin düzeylerinin anlamlı yüksekliği ile bu konuda çalışmalara katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca Kalça tutulumunun fonksiyonel ve prognostik önemi düşünüldüğünde, erken tanı ve tedavi için farkındalık oluşturmayı istiyoruz.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study; to investigate the relationship between prosthetic hip joint involvement and magnetic resonance imaging (MRI) findings and cytokine levels in ankylosing spondylitis patients. The results are aimed to direct physicians to the early recognition and treatment of prosthetic hip joint involvement in ankylosing spondylitis patients. In our study, 50 patients who were diagnosed with Ankylosing Spondylitis (AS) according to ASAS criteria, who underwent magnetic resonance imaging (MRI) with suspicion of hip joint involvement and 30 healthy individuals were included in the control group. Those with inflammatory disease, anesthetic history of hip joint surgery, history of hip fracture, anatomical disorder in hip joint, injection into the hip joint, pregnant women, a diagnosis of malignancy or malignancy, hypertension, diabetes mellitus, asthma, kidney failure, active or chronic infection, other than ankylosing spondylitis was excluded. TNF-α, IL-17, IL-23, IL-7 levels were measured by ELISA method in serum samples of all participants. A questionnaire about clinical features was filled in AS patients, BASDAI, BASFI, BASMI, ASQoL, ASDAS, BDI and SF-36 scales were calculated. The parameters of joint effusion, synovitis, enthesitis, bone marrow edema, sclerosis, erosion and ankylosis were evaluated in the MRI of the hip joint of the patients. Results; TNF-α, IL-17 and IL-7 serum levels were found to be higher in AS patients compared to the control group and cut-off values were determined. 78% of patients were active according to BASDAI. According to BASDAI, female gender was more active in the active disease group, quality of life and functional status were worse, and the level of depression was higher. When the patient group was compared in terms of treatment methods, the duration of the disease was longer, the disease activity was lower, the functional status was better, the level of depression was lower, the duration of morning stiffness was lower and the male gender dominance was present. According to the MRI evaluations of patients diagnosed with AS, hip involvement was detected in 68%. Male sex for IL-23 and TNF-α, and high BASMI score for IL-17 were found as risk factors. In addition, a high level of correlation was found in our analysis between BASDAI and BASFI, ASDAS and ASQoL scales.New developments for AS treatment increase the importance of biological therapies. We aim to contribute to the studies in this regard with the significant height of the cytokine levels we found in our study. Also, considering the functional and prognostic importance of hip involvement, we want to raise awareness for early diagnosis and treatment.