Ankilozan spondilit hastalarında sistemik immün inflamasyon indeksi ve sistemik inflamasyon response indeks ile hastalık aktivitesi, klinik bulgular arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between systemic immune inflammation index and systemic inflammation response index with disease activity, clinical findings in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 911633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS), kronik seyirli, inflamasyonla karakterize romatizmal bir hastalıktır. Yapısal hasar oluşumunu engellemek için erken tanı ve etkili tedavi çok önemlidir. Bu hedefe ulaşmada, hastalık aktivitesinin doğru bir şekilde izlenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. AS'de sistemik immün inflamasyon indeks (SII) ve sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI) ile yapılan çalışmalar oldukça azdır ve klinik bulgular ile ilişkisi daha önce araştırılmamıştır. Çalışmamızda AS hastalarında SII ve SIRI'nın hastalık aktivasyonu, klinik bulgular ve prognozla ilişkisini saptamayı ve aktivasyon için sınır değer belirlemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 18-65 yaş arası, 1984 Modifiye New York kriterlerini karşılayan, 101 erkek ve 59 kadın olmak üzere toplam 160 AS hastası alındı. Kontrol grubu, eşlik eden ek hastalık, sistemik otoimmün veya otoinflamatuar hastalığı olmayan, yaş ve cinsiyet uyumlu 55 erkek ve 45 kadın toplam 100 sağlıklı gönüllü birey kontrol grubu alındı. AS hastalarının spinal mobilite ölçümleri ve fizik muayenesi yapıldı. Hastaların eş zamanlı rutin yapılan ESH, CRP, Hemogram varsa HLA-B27 sonuçları kaydedildi. Hastalık süresi, sigara kullanımı sorgulandı. Hastalarda BASDAİ, BASFİ, ASDAS-CRP, ASDAS-ESH hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic, inflammatuary rheumatic disease. Early diagnosis and effective treatment are crucial to prevent structural damage. Achieving this goal requires accurate monitoring and evaluation of disease activity. There is limited research on the relationship between Systemic Immune Inflammation Index (SII) and Systemic Inflammation Response Index (SIRI) in AS, and their association with clinical findings has not been previously investigated. The aim of our study was to determine the relationship between SII and SIRI with disease activity, clinical findings, and prognosis in AS patients and to establish threshold values for disease activation. Materials and Methods: This cross-sectional study included 160 AS patients (101 men, 59 women) aged 18-65, who met the 1984 Modified New York criteria. The control group consisted of 100 healthy volunteers (55 men, 45 women) without accompanying comorbidities, systemic autoimmune, or autoinflammatory diseases, matched for age and gender. Spinal mobility measurements and physical examination were performed on AS patients. Routine tests such as ESR, CRP, hemogram, and HLA-B27 test results were recorded. Disease duration and smoking were also questioned. Disease activity scores such as BASDAI, BASFI, ASDAS-CRP, and ASDAS-ESR were calculated.