Birinci basamak sağlık çalışanlarının duygusal zekâ düzeyleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence levels and communication skills of primary healthcare professionals
- Tez No: 634027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ORYAL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychiatry, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, birinci basamak sağlık çalışanlarının duygusal zekâ düzeyleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma 9 Ocak-1 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Manisa il merkezindegörev yapan sağlık çalışanlarıyla yürütülmüştür. Araştırma grubunun %86'sına (N=300) ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik ve mesleki özellikler formu, İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği ve Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular:Birinci basamak sağlık çalışanlarının iletişim becerisi ortalama puanı 93,61±16,57 (%68,6)ve duygusal zekâ ortalama puanı 174,92±33,28 (%65,3)olarak bulunmuştur. İletişim becerisi ve duygusal zekâ erkeklerde kadınlardan, evlilerde bekarlardan anlamlı olarak daha fazladır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to determine the relationship between emotional intelligence and communication skill levels of primary healthcare professionals. Method:This study is a descriptive type of research and was conducted between Jan 9 and July 1, 2017 with healthcare professionals working in Manisa. 86% (N=300) of the study group were reached. In the data collection, socio-demographic and professional characteristics form, Communication Skills Assessment Scale and Emotional Intelligence Scale were used. And, SPSS 25.0 was used for data analysis.