(Re)making the margins: An oral history of university students
Sınırların yeniden çizilmesi: Üniversite öğrencilerinin sözlü tarihi
- Tez No: 634065
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA NEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, üniversite öğrencileri ile polisin gözaltı sırasında, gözaltı aracında, gözaltında ve hapishanedeki karşılaşmalarını ele almaktadır. Bu tez, bahsedilen mekânsal karşılaşmalara odaklanarak politik şiddet ile öğrencilerin öznelliği arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma sadece polisle mekânsal ve performatik karşılaşmaları değil öğrencilerin kendi sosyal ve ahlaki dünyalarını da göz önünde bulundurarak öğrenci anlatılarına odaklanmaktadır. Bu karşılaşmaları öğrencilerin sınıfsal, etnik ve toplumsal cinsiyet pozisyonları ile ilişkilendirerek incelemenin yanında, bu tez aynı zamanda aile ilişkilerine ve bu karşılaşmaların duygusal etki- lerine bakarak bu karşılaşmaların sonrasına da odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the encounter between university students and police officers during arrest, in the police car, in custody, and in prison. By focusing on the spatial encounters between the police and the university students this thesis aims to understand the interrelation between political violence, and student subjectivities. The study concentrates on the narratives of the students not only regarding spatial and performative encounters with the police, but also regarding students' own social and moral worlds. In addition to analyzing these encounters in relation to students' class, ethnic and gender positions, it also focuses on the aftermath of these encounters by looking at family relations and the emotional effects of the aftermath of the violence.