Ameliyat öncesi farklı cerrahi el yıkama yöntemlerinin ve yıkanma süresinin eldeki bakteriyel flora üzerine etkisi
The effect of different surgical hand scrubbing methods and the duration of scrubbing time on the bacterial flora
  1. Tez No: 634073
  2. Yazar: EMİNE ARICI PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, ameliyat öncesi farklı cerrahi el yıkama yöntemlerinin ve yıkanma süresinin eldeki bakteriyel flora üzerine etkisini değerlendirerek, yöntemlerin ve sürelerin etkinliğini karşılaştırmak, ayrıca sağlık profesyonellerinin cerrahi el yıkama yöntem ve süresi konusunda tercihlerini belirlemek amacıyla iki aşamada planlanmış bir araştırmadır. Birinci aşaması kesitsel, ikinci aşaması ise randomize kontrollü klinik araştırmadır. Araştırma, Haziran 2019-Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Birinci aşamada, 255 katılımcı ''Cerrahi El Yıkama Gözlem Formu'' doğrultusunda gözlemlenmiş ve ''Cerrahi El Yıkama Anket Formu'' doğrultusunda anket uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise, 180 katılımcı her grupta 45 kişi olacak şekilde dört gruptan birine dahil edilmiştir. Bu gruplardan, Grup I tırnaklarını fırçalayarak cerrahi el yıkamayı gerçekleştirirken, Grup II fırçalamadan gerçekleştirmiş ve cerrahi el yıkama sürelerinin bir dakika olması sağlanmıştır. Aynı şekilde Grup III tırnakları fırçalayarak cerrahi el yıkamayı gerçekleştirirken, Grup IV fırçalamadan gerçekleştirmiş ve cerrahi el yıkama sürelerinin iki dakika olması sağlanmıştır. Tüm gruplardaki katılımcıların aktif ellerinden cerrahi el yıkama öncesi, cerrahi el yıkamadan hemen sonra ve ameliyatın bitiminde ''Eldiven Sıvı Tekniği'' yöntemiyle üç kez mikrobiyolojik kültür için örnek alınmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, nonparametrik ve parametrik testler kullanılmıştır. Cerrahi el yıkama gözlem sonucunda katılımcıların %90'dan fazlasının fırça kullanmayı tercih etmedikleri anket sonucunda ise, %63,2'sinin fırça kullanmayı tercih ettikleri saptanmıştır. Yine gözlem sonucu katılımcıların toplam cerrahi el yıkama sürelerinin 72,16±39,81 saniye olduğu, anket sonucunda ise 214,94±109,58 saniye olduğunu ifade ettikleri görülmüştür. Uygulama aşamasında ise, fırça kullanan ve kullanmayan grup arasında cerrahi el yıkama sonrası yapılan karşılaştırmada, Grup I (Fırçalı 1dk) ve Grup II (Fırçasız 1 dk) arasında fark saptanmazken, Grup III (Fırçalı 2 dk) ve Grup IV (Fırçasız 2 dk) arasında tırnaklarını fırçalayan grubun ellerindeki bakteri sayısının istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek olduğu görülmektedir (p0,05). Ameliyatın bitiminde alınan örneklerde gruplar arasında fark olmadığı görülmektedir (p>0,05). Bu sonuçlar doğrultusunda, cerrahi el yıkama sırasında tırnakların fırçalanmasının bakteri yükünü azaltmada fayda sağlamadığı düşünülmektedir. Ayrıca, bir dakika cerrahi el yıkamanın, iki dakika kadar etkili ve güvenilir olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, tırnakları fırçalamadan bir dakika yapılan cerrahi el yıkamanın tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is two stage designed to evaluate the effect of different surgical hand scrubbing methods and the duration of scrubbing time on the bacterial flora of the hand, to compare the effectiveness of the methods and duration of scrubbing times, as well as to determine the preferences of the healthcare professionals regarding the surgical hand scrubbing method and duration. The first stage is cross-sectional and the second stage is randomized controlled clinical trial. The research took place between June 2019 and March 2020. In the first stage, 255 participants were observed in line with the“Surgical Hand Washing Observation Form”and a questionnaire was applied in line with the“Surgical Hand Washing Survey Form”. In the second stage of the research, 180 participants were included in one of the four groups, with 45 people in each group. Of these groups, while Group I performed the surgical hand scrubbing by brushing their nails, Group II performed without brushing and it was ensured that the duration of surgical hand scrubbing was one minute. In the same way, while Group III performed surgical hand scrubbing by brushing the nails, Group IV performed without brushing and it was ensured that the duration of surgical hand scrubbing was two minutes. A sample of microbiological culture was taken from the active hands of the participants in all groups three times before the surgical hand scrubbing, immediately after the surgical hand scrubbing and at the end of the surgery, using the“Glove Juice Method”. Descriptive statistics, nonparametric and parametric tests were used to analyze the data. It is determined that, 92,2% of the participants did not prefer to use a brush as a result of the surgical hand scrubbing observation, while 63,2% preferred to use a brush as a result of the survey. Again, as a result of the observation, it was determined that the total duration of surgical hand scrubbing was 72,16 ± 39,81 second, and participants stated that it was 214,94 ± 109,58 second in the survey. In the application phase, in the comparison between the group using brush and not brush, no difference was found between Group I (1 minute with brush) and Group II (1 minute brushless). But, Group III (2 minutes with brush) was higher than the number of bacteria in the hands of the Group IV (2 minutes brushless) after surgical hand scrubbing (p 0.05). There was no difference between the groups in the samples taken at the end of the operation (p> 0.05). According to these results, brushing the nails during surgical hand scrubbing is not thought to be beneficial in reducing the bacterial load. In addition, one minute surgical hand washing has been found to be as effective and reliable as two minutes. According to the results of this research, it is suggested that one minute of surgical hand scrubbing without brushing is a preferable surgical hand scrubbing method