Prostat kanserini saptamada 3 tesla multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme ile güncel prostat görüntüleme raporlama ve veri sistemi (PIRADS) skorlarının histopatolojik korelasyonu
Histopathological correlation of 3 tesla multiparametric prostate magnetic resonance imaging and current prostate imaging reporting and data system (PIRADS) scores in detecting prostate cancer
  1. Tez No: 634072
  2. Yazar: GÖKHAN TONKAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT KANTARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Prostat kanseri şüphesiyle 3 Tesla (T) multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (MpMRG) ve sonrasında biyopsi ve\veya radikal prostektomi işlemi yapılan hastalarda MpMRG bulgularının güncel kılavuz ile skorlanıp, bu skorların histopatoloji sonuçları ile korele edilerek, etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ocak 2017-Ocak 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilimdalı' nda 3 T Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) cihazında prostat spesifik antijen (PSA) yüksekliği nedeniyle prostat kanseri şüphesiyle görüntüleme ve sonrasında biyopsi ve\veya radikal prostektomi işlemi yapılmış 399 hasta dâhil edilmiştir. MpMRG, pelvik koil ile elde olunan aksiyel-koronal-sagittal T2 Ağırlıklı, aksiyel Difüzyon Ağırlıklı Görüntüleme, aksiyel dinamik kontrastlı MRG sekansları kullanılarak yapılmıştır. Her bir hastanın MpMRG bulguları birbirinden bağımsız iki okuyucu tarafından en güncel kılavuz olan“Prostat Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi”versiyon 2.1 (PI-RADS v2.1) rehberliğinde skorlaması yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 399 hastanın PIRADS v2.1 skorları ile patolojiden elde edilen Gleason skorları arasındaki korelasyon uygun istatiksel yöntemler ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışma dahilinde incelenen 399 hastanın yaş aralığı 24-89; ortalama PSA değerleri 17,2 ng/ml; prostat bezi hacimleri ortalaması 77,2 ml ve ortalama PSA yoğunlukları 0,35' dir. 399 hastanın PIRADS v2.1 skorları için okuyucular arasındaki uyum Cohen's kappa analizi ile hesaplanıp kappa değeri 0,826 olarak bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı ( p=0.01) ve önemli düzeyde uyum olduğu görülmüştür. PIRADS v2.1 skorlarının artışı ile patoloji gleason skorları arasındaki uyum Spearman korelasyon analizi ile incelenmiş ve pozitif korelasyon bulunmuştur. Korelasyon değeri 1. ve 2. okuyucuya göre sırası ile 0,585 (p=0,01) ve 0,579 (p=0,01)' dir. Güncel kılavuza göre PIRADS 1-2 lezyonlar klinik olarak anlamlı kanser (KOAK) varlığı açısından çok düşük/düşük, PIRADS 3 lezyonlar belirsiz ve PIRADS 4-5 lezyonlar yüksek/çok yüksek risk teşkil etmektedir. Okuyucu 1 tarafından PIRADS 1 şeklinde rapor edilen 10 hastanın tamamında pataloji sonucu benin çıkmıştır. Okuyucu 1' e göre 144 tane PIRADS 2 raporun 2, 144 tane PIRADS 3 raporun 2, 67 tane PIRADS 4 raporun 14 ve 29 tane PIRADS 5 raporun 25 tanesinde patoloji sonucu KOAK çıkmıştır. Okuyucu 2 tarafından PIRADS 1 şeklinde rapor edilen 6 hastanın tamamında pataloji sonucu benin çıkmıştır. Okuyucu 2' ye göre 144 tane PIRADS 2 raporun 1, 147 tane PIRADS 3 raporun 2, 68 tane PIRADS 4 raporun 14 ve 29 tane PIRADS 5 raporun 25 tanesinde patoloji sonucu KOAK çıkmıştır. . PIRADS 4 ve 5 lezyonlar ile KOAK tanısında okuyucu 1 ve 2'nin sırasıyla pozitif öngörü değeri, (0,40-0,40), negatif öngörü değeri (NÖD) (0,99-0,99), duyarlılık (0,92-0,92) ve özgüllük (0,84-0.83) bulunmuştur. PIRADS 1 ve 2 lezyonlar ile KOAK tanısında okuyucu 1 ve 2'nin sırasıyla pozitif öngörü değeri, (0,16-0,16), negatif öngörü değeri (NÖD) (0,98-0,99), duyarlılık (0,95-0,97) ve özgüllük (0,43-0.43) bulunmuştur. Sonuç: PIRADS 1 veya 2 lezyonlar, KOAK tanımlamada yüksek NÖD ve duyarlığa sahip olup bu lezyonlarda mümkün mertebe biyopsiden uzaklaşılması gerekmektedir. PIRADS 3 skorlarda, KOAK varlığı belirsiz olup KOAK riski PIRADS 4 ve 5 skorlara göre nispeten düşüktür ve devam eden prostat kanseri şüphesi nedeniyle biyopsi yapılması gerekmektedir. PIRADS 4 veya 5 skorlar, KOAK tanısında yüksek duyarlılık, özgüllük ve NÖD' e sahiptir ve histopatolojik kolerasyon yapılmalıdır. Ancak inflamatuar süreçler gibi tümörü taklit edebilecek ve yalancı pozitifliğe neden olabilecek durumların olabileceği akıldan çıkartılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the efficacy of MPMRG findings by correlating with histopathology results by scoring with the current guideline in patients undergoing 3 Tesla (T) multiparametric prostate magnetic resonance imaging (MpMRG) and subsequent biopsy and / or radical prostectomy with suspicion of prostate cancer. Material and Method: Our study was included 399 patients who suspected prostate cancer due to PSA elevation and performed biopsy and / or radical prostectomy. All of them applied the Atatürk University Medical Faculty Hospital Radiology Department between January 2017 and January 2020. MpMRG was performed using axial-coronal-sagittal T2 Weighted, axial Diffusion Weighted Imaging, axial dynamic contrast MRI sequences obtained with pelvic coil. The MpMRG findings of each patient were scored by two independent readers under the guidance of“Prostate Imaging Reporting and Data System”version 2.1 (PI-RADS v2.1). Correlation between PIRADS v2.1 scores of 399 patients included in the study and Gleason scores obtained from pathology were investigated by appropriate statistical methods. Results: The age range of 399 patients examined in the study was 24-89; average PSA values 17.2 ng / ml; average prostate gland volumes are 77.2 ml and average PSA densities are 0.35. For PIRADS v2.1 scores of 399 patients, the compatibility between readers was calculated by Cohen's kappa analysis and the value of kappa was found to be 0.826. Statistically significant agreement (p = 0.01) were observed. The correlation between the increase of PIRADS v2.1 scores and pathology gleason scores was examined by Spearman correlation analysis and a positive correlation was found. Correlation value is 0.585 (p = 0.01) and 0.579 (p = 0.01), respectively, according to 1st and 2nd reader. According to the current guideline; PIRADS 1-2 lesions are very low / low, PIRADS 3 lesions are uncertain and PIRADS 4-5 lesions are high / very high risk constitute for the clinically significant cancer (COPD). All 10 patients reported as PIRADS 1 by reader 1 had benign as a result of pathology. According to Reader 1, COPD was found in pathology in 2 of 144 PIRADS 2 reports, 2 of 144 PIRADS 3 reports, 14 of 67 PIRADS 4 reports and 25 of 29 PIRADS 5 reports. All 6 patients reported as PIRADS 1 by reader 2 had a benign result in pathology. According to Reader 2, COPD was found as a result of pathology in 1 of 144 PIRADS 2 reports, 2 of 147 PIRADS 3 reports, 14 of 68 PIRADS 4 reports and 25 of 29 PIRADS 5 reports. In the diagnosis of PIRADS 4 and 5 lesions and COPD, respectively for the reader 1 and 2, the positive predictive value (0.40-0.40), negative predictive value (NPD) (0.99-0.99), sensitivity (0.92-0.92) and specificity (0.84-0.83) were found. In the diagnosis of PIRADS 1 and 2 lesions and COPD, respectively for the reader 1 and 2, the positive predictive value (0.16-0.16), NPD (0.98-0.99), sensitivity (0.95-0.97) and specificity (0.43-0.43) were found. Conclusion: PIRADS 1 or 2 lesions have high NPD and sensitivity in defining COPD, biopsy should be avoided from these lesions.In PIRADS 3 scores, the presence of KOAK is uncertain, the risk of KOAK is relatively low compared to PIRADS 4 and 5 scores, and a biopsy is required due to continued prostate cancer suspicion. PIRADS scores of 4 or 5 have high sensitivity, specificity and NPD in the diagnosis of COPD and histopathological correlation should be performed. However, it should be kept in mind that there may be conditions such as inflammatory processes that may mimic the tumor and cause false positivity.