Tinnituslu bireylerde göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (eye movement desensitization and reprocessing-EMDR) yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effectiveness of eye movement desensitization and reprocessing-EMDR method in individuals with tinnitus
- Tez No: 634077
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KIRIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın amacı Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (Eye Movement Desensitization And Reprocessing-EMDR) yönteminin tinnitus üzerindeki etkinliğinin incelenmesidir. Araştırma gözlemsel nitelikli bir çalışma olarak planlanmıştır. Katılımcılar rastgele seçilmemiştir. Örneklemimiz araştırmamızın kapsamında koşullara ve şartlara bağlı olarak amaçlı olarak seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ilinde bulunan Ankara Yeni Mahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran rastlantısal olarak seçilen kulak çınlaması şikayeti olabileceği düşünülen bireyler katılmıştır. Araştırmanın örneklemi amaçlı örneklem yoluyla seçilen 36 katılımcı olarak belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen 36 katılımcının 12'sı 1. Grup olan EMDR ve Maskeleme Grubuna 12'si 2.Grup olan Maskeleme ve EMDR Grubuna ve 12'si 3.Grup olan EMDR ve Maskeleme uygulanmayan grup olarak atanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni katılımcıların kulak çınlaması düzeyleri, bağımsız değişkeni ise EMDR ve Maskeleme yöntemidir. Araştırmanın bağımlı değişken verileri Visuel Analog Skale ölçeği ve Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) ile toplanmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenleri olarak kullanılan EMDR ve Maskeleme Yöntemi iki ay süre ile sekiz oturum olarak yürütülmüştür. Araştırmanın kontrol değişkenleri araştırmanın bağımlı değişkenlerini etkilememesi için kontrol altına alınmıştır. Araştırmada EMDR Terapisi uygulanan 1.ve 2. Grup hastaların tinnitus puanlarının ön test son test karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı, Maskeleme uygulanan 1.ve 2. Grup hastaların tinnitus puanlarının ön test son test karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Yapılan araştırma sonucunda EMDR yönteminin katılımcıların kulak çınlaması düzeyi üzerinde etkili olduğu Maskeleme Yönteminin ise etkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of Eye Movement Desensitization And Reprocessing-EMDR method on tinnitus. The research is planned as an observational study. Participants were not randomly selected. Our sample was selected for the purpose of the research, depending on the conditions and conditions. The study group of the study was attended by individuals who were considered to have a randomly selected tinnitus complaint who applied to Ankara Yenimahalle Training and Research Hospital in Ankara. The samples of the research were determined as 36 participants selected through purposeful sampling. 12 of 36 participants included in the study were assigned to EMDR and Masking Group, 12 of which were Group 1, Masking and EMDR Group, 12 of which were Group 2, and EMDR and Masking Group, 12 of which were not applied. The dependent variable of the study is the level of tinnitus of the participants and the independent variable is EMDR and Masking method. The dependent variable data of the study were collected with the Visuel Analogue Scale scale and Tinnitus Disability Questionnaire (TEA). EMDR and Masking Method, which are used as independent variables in the study, were carried out for two months in eight sessions. The control variables of the study were taken under control so as not to affect the dependent variables of the study. In the research, it was found that the tinnitus scores of the 1st and 2nd group patients who applied EMDR Therapy differed statistically significantly in the pre-test post-test comparison, and the tinnitus scores of the 1st and 2nd group patients who were applied masking did not differ statistically significantly in the pre-test post-test comparison. It was found that the EMDR method was effective on the level of tinnitus of the participants and the Masking Method was not effective.