Tinnutuslu hastalarda uygulanan akustik desensitizasyonun uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long term results of acoustic desensitisation in patients with tinnitus
- Tez No: 399214
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, tinnutus nedeni ile başvuran bireylerin, tinnitus frekanslarına göre belirlenen Dar Band Gürültünün kullanıldığı akustik desensitizasyon terapi sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda en az 1 aydır tinnitus şikayeti olan 18-65 (Ort:51,8) yaşları arasında üzere 107 (67erkek; 40kadın) hasta yer almıştır. Hastaların 33 (%30,8)'ünde bilateral; 29 (%27,1)'unda sağ kulakta; 45 (%42.1)'inde sol kulakta tinnitus görülmektedir. Hastaların ayrıntılı odyolojik testleri yapılmış ve tinnitus haritaları çıkartılmıştır. Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) ile en az 3 aydır 'Akustik Desensitizasyon'terapisi almış olan ve düzenli kontrole gelen hasta verileri analizler için kullanılmıştır. Terapinin etkinliğinin değerlendirilmesinde, tinnitus tarafı göz önene alınarak; terapi öncesi ve terapi sonrası tinnitusun psikoakustik ölçümleri, tinnitus düzeyi ve TEA puanlarındaki değişim, cinsiyet, yas, işitme kaybı değişkenlerine göre incelenmiştir. Tinnitusu sol kulağında ve bilateral olan erkeklerde tinnitus parametrelerindeki değişim istatistiksel olarak anlamıdır. İşitme kaybı olmayan 69 hasta (%64,5)'nın tinnitus düzeyi ve TEA puanlarındaki değişimin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile, akustik desensitizasyon yöntemiyle yapılan müzik terapisinin tinnitus üzerinde anlamlı etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of current study is evaluation of music therapy results applied through acoustic desensitation in patients with tinnitus. Narrow Band Noise, formed by individual tinnitus fruquency for each patients, was used for acoustic desensitization. For this study, inclusion criteria was to have on going tinnutus at least one month. There were 107 (67 male, 40 female) subjects aged 18-65 (mean:51,8) years. Tinnitus was bilateral for 33, right sideed for 29 and left side for 45 subjects. For all subjects, audiological evaluation and tinnitus mapping was done. Subjects applied 3 months acoustic desensitization filled out Tinnitus Handicap Inventory (THI). To determine effectiness of therapy, pre and posttheray changes in psychoacoustic tinnitus measurements, tinnitus intensity, THI score and gender, age and hearing loss characteristics was analyesedwith regard to tinnitus side. The change was statisticly significant for males with left side and bilateral tinnitus. Statisticly significant results was obtained in tinnitus intensity and THI scores for 69 subjects without hearing loss. It was revealed that music therapy with acoustic desensitization have significant effects on tinnitus.