Mide kanseri hastalarında sağkalım hesabı yapan aracın Türkiye popülasyonundaki performansının değerlendirilmesi
Stomach cancer survival in patients with account of that calculator performance evaluation of the Turkish populations
  1. Tez No: 634101
  2. Yazar: İLKNUR DELİKTAŞ ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAYSAL DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mide kanseri hastalarının cerrahi tedavi sonrası 5 yıllık ve 9 yıllık genel sağkalım oranlarını öngörme amacıyla geliştirilen MSKCC sağkalım hesaplayıcısının etkinliğini değerlendirmekti. Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi, Tıbbi Onkoloji polikliniğine 2007 ile 2019 yılları arasında başvurmuş, primer küratif cerrahi uygulanmış, R0 rezeksiyon yapılmış, 18 yaş üstü olan mide kanseri hastaları dahil edildi. MSKCC sağkalım hesaplayıcısının hesabı için gerekli olan klinik ve patolojik değişkenlerin bilgisi geriye dönük elde edildi. MSKCC aracının tahmini 5 yıllık ve 9 yıllık genel sağkalım hesabı için gerekli olan veriler incelendi. Dahil etme ve dışlama kriterlerini karşılayan 489 hastanın 5 yıllık ve 9 yıllık genel sağkalım oranı Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplandı. Hastaların gerçek yaşam sağkalım oranları ile MSKCC aracı tarafından hesaplanan sağkalım oranları tüm hastalarda ve alt gruplarda karşılaştırıldı. Değişkenler ile sağkalım arasındaki ilişki Log-Rank testi ile değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalarda MSKCC aracının tahmini 5 yıllık ve 9 yıllık genel sağkalım oranları gözlenen oranlarla benzerdi (5 yıllık genel sağkalım için % 51,7 ve % 48,5 p:0,31, 9 yıllık genel sağkalım için %41,4 ve %41 p:0,9). Beklenen ve gözlenen 5 yıllık ve 9 yıllık genel sağkalım arasındaki farkın en belirgin T4 tümör alt grubunda, N3 lenf nodu evresinde ve Lauren histolojisi diffüz tip olanlarda görüldü. Değişkenler ile sağkalım arasındaki ilişkiye bakıldığında T evresi, N evresi ve lenf nodu oranının 5 yıllık ve 9 yıllık sağkalım oranlarını etkilediği tespit edildi. Sonuç: MSKCC aracının 5 yıllık ve 9 yıllık genel sağkalım tahmini hasta popülasyonumuzun gerçek sağkalım verileri ile örtüşmektedir. Çin ve Almanya çalışmalarında da AJCC sınıflandırmasının sağkalım öngörüsünden üstün olduğu tespit edilmiştir. Klinik pratikte MSKCC sağkalım hesaplayıcısının kullanımının yaygınlaşması için daha büyük çaplı, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Prognostik ve prediktif önemi bilinen diğer klinik, patolojik ve moleküler faktörlerin de dahil edilerek modellerin geliştirilmesi ile daha güvenilir sağkalım tahminleri elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the MSKCC survival calculator developed to predict 5-year and 9-year overall survival rates after surgical treatment of gastric cancer patients. Methods: Gastric cancer patients who were presented to the Medical Oncology outpatient clinic of Marmara University Hospital between 2007 and 2019, underwent primary curative surgery with R0 resection, and over 18 years of age were included. The information of the clinical and pathological variables necessary for the MSKCC survival calculator was obtained retrospectively. The data required for the estimated 5-year and 9-year overall survival account of the MSKCC tool were examined. The 5-year and 9-year overall survival rate of 489 patients who met the inclusion and exclusion criteria was calculated using the Kaplan-Meier method. The real-life survival rates of patients and the survival rates calculated by the MSKCC tool were compared in all patients and subgroups. The relationship between variables and survival was evaluated with the Log-Rank test. Results: The estimated 5-year and 9-year overall survival rates of the MSKCC survival calculator in all patients were similar to those observed (51.7% and 48.5% p: 0.31 for 5-year overall survival, 41.4% and 41% p: 0.9 for 9-year overall survival). The difference between the expected and observed 5-year and 9-year overall survival was prominent in T4 tumour subgroup, N3 lymph node stage, and in those with a diffuse type of Lauren histology. When the relationship between variables and survival was examined, it was found that T stage, N stage and lymph node ratio affected the 5-year and 9-year survival rates. Conclusion: The 5-year and 9-year overall survival estimate of the MSKCC survival calculator matches the actual survival data of our patient population. In China and Germany studies, the overall survival prediction of the MSKCC Survival calculator was found to be superior to the AJCC classification survival prediction. Multicentre studies with larger number of patients are needed to expand the use of the MSKCC survival calculator in clinical practice. More reliable survival predictions can be obtained by developing models by including other clinical, pathological and molecular factors with prognostic and predictive importance.