The relationship between childhood psychological violence in the family of origin and spousal psychological violence victimization of women mediated by the attitude toward psychological violence
Kadına çocuklukta ebeveyn tarafından uygulanan psikolojik şiddet ile eşi tarafından uygulanan psikolojik şiddet ilişkisinde, psikolojik şiddet tutumunun aracılığı
- Tez No: 634113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sonuçlanmış olan bu çalışma psikolojik şiddete yönelik tutumun kadına çocuklukta ebeveyn tarafindan uygulanan psikolojik şiddet ile eşi tarafindan uygulanan psikolojik şiddet ilişkisindeki aracılık rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Bu hipotezi araştırmak üzere, yaşları 24-60 arasında olan 180 evli Türk kadın katılımcı olarak aranılan kriterleri karşılamıştır. Araştırmaya katılım için onay veren katılımcılar dört ölçek cevaplamışlardır: Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin EKRÖ/K (baba formu), EŞKRÖ, Kadına Uygulanan Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği. Çocuklukta ebeveyn tarafindan uygulanan psikolojik şiddet Yetişkin EKRÖ/K (baba formu) ile ölçülmüştür. Eş tarafından uygulanan psikolojik şiddet EŞKRÖ ile ölçülmüştür. Psikolojik şiddete yönelik tutum Kadına Uygulanan Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği ile ölçülmüştür. Değişkenler arasındaki ilişki SPSS PROCESS makrosu kullanılarak Hayes'in basit aracılık modeli ile analiz edilmiştir. Sonuçlar baba kabul-reddi ile eş kabul-reddi arasında anlamlı bir ilişki göstermiştir. Psikolojik şiddete yönelik tutumun eş kabul-reddi ile ilişkili olduğu bulunmuştur; fakat baba kabul-reddi ile bir ilişki gözlemlenmemiştir. Basit aracılık analizi sonuçları psikolojik şiddete yönelik tutumun baba kabul-reddi ile eş kabul-reddi arasında kısmi aracılığı tespit edilmiştir; fakat tam aracılık bulunamamıştır. Çalışmanın sonuçları, var olan literatürün ışığında derinlemesine değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the mediating role of the attitude toward psychological violence in the relationship between childhood psychological violence in the family of origin and spousal psychological violence victimization of women. In order to investigate the hypothesized relationship, 180 married Turkish women aged between 24-60 met the criteria to be qualified for participation. The participants consented to participate in the study responded four scales: Personal Information Form, adult form of Parental Acceptance-Rejection/Control Questionnaire (father form), Intimate Partner Acceptance-Rejection Questionnaire, The Attitude Toward Violence Perpetrated onto Women Scale. Childhood psychological violence in the family of origin was assessed with the adult form of Parental Acceptance-Rejection/Control Questionnaire (father form). The spousal psychological violence victimization of women was assessed with Intimate Partner Acceptance-Rejection Questionnaire. The attitude toward psychologicaol violence was assessed with The Attitude Toward Violence Perpetrated onto Women Scale. The relationship among the variables were analyzed according to Hayes's simple mediation model via SPSS PROCESS macro. The results revealed a significant association between paternal acceptance-rejection and spousal acceptance rejection. The attitude toward psychological violence was found to be related to spousal acceptance-rejection, however no association was detected with paternal acceptance-rejection. The simple mediation analysis showed partial mediation of the attitude toward psychological violence in the relationship among paternal acceptance-rejection and spousal acceptance-rejection, however full mediation was not achieved. The results of the present study was evaluated and discussed thoroughly in the light of previous literature.