Genel anestezı̇ uygulanacak obez hastalarda oksı̇jen rezerv ı̇ndeks monı̇törı̇zasyonu kullanılarak anestezı̇ ı̇lı̇şkı̇lı̇ gelı̇şebı̇lecek hı̇poksı̇ ve atelektazı̇nı̇n saptanması
Determining anesthesia related hypoxia and atelectasis using oxygen reserve index (ORİ) monitorization in obese patients undergoing general anesthesia
  1. Tez No: 634114
  2. Yazar: ELİF ASLI KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZUHAL AYKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Normal pulmoner fonksiyonu olan hastalarda iyi yapılmış bir preoksijenasyon ile oksijen rezervi artırılabilir. Ancak obezlerde birçok faktöre bağlı olarak preoksijenasyon ile oksijen rezervinde beklenen artış sağlanamayabilir. Çalışmamızda obez hastalarda rutin SpO2 monitörizasyonuna ek olarak ORİ monitörizasyonu kullanarak anestezi indüksiyonu sırasında gelişebilecek hipoksinin öngörülebilmesini amaçladık. Ayrıca obezlerde gelişen hipoksi nedenlerinden olan atelektaziyi transtorasik ultrason ile görüntüleyerek ORİ değerleri ve akciğer USG skorları arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2019 ve Ocak 2020 tarihleri arasında genel anestezi altında, planlı laparoskopik bariyatrik cerrahi uygulanan, 18 yaş ve üzeri, ASA 2-3, VKİ ≥ 35 olan 42 hasta prospektif gözlemsel çalışmaya dahil edildi. Hastalara SpO2 monitörizasyonuyla eş zamanlı olarak ORİ monitörizasyonu yapıldı. Preoperatif, entübasyon sonrası ve postoperatif ilk 1 saat içerisinde transtorasik akciğer USG yapıldı. Perioperatif dönemde hastaların ORİ değerleri, hemodinamik bulguları, mekanik ventilasyon parametreleri kayıt altına alındı. Görüntüler USG kullanımı konusunda deneyimli iki anestezist tarafından kör olarak değerlendirildi. Değerlendirmede modifiye akciğer USG skorlama sistemi (LUS) kullanıldı. Bulgular: Preoperatif ORİ (0.76±0.26), entübasyon sonrası ORİ (0.32± 0.26) ve 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Oxygen reserve can be increased in patients with normal pulmonary function by performing preoxygenation. However in obese patients, expected increases in oxygen reserve may not be seen because of multiple factors. In our study, we aimed to predict hypoxia during induction of anesthesia in obese patients by using ORI monitorization together with routine SpO2 monitorization. In addition, we aimed to demonstrate if there is a relationship between lung USG scores and ORI values by displaying atelectasis, which is a cause of hypoxia in obese patients, using transthoracic ultrasonography. Method: After ethics committee approval, 42 patients undergoing laparoscopic bariatric surgery under general anesthesia were recruited in Marmara University Pendik Training and Research Hospital between February 2019 and January 2020 for this prospective, observational study. Inclusion criteria were as follows: age ≥ 18 years, ASA 2-3, BMI ≥ 35. ORI monitorization was done together with SpO2 monitorization. Transthoracic USG was performed during preoperative, post- intubation and postoperatively in first hour period according to lung USG protocol. Perioperative ORI values, hemodynamic findings and mechanical ventilation parameters were collected. Lung USG images were evaluated blindly by two anesthesiologists whom experienced in USG utilization. Modified lung USG scoring system (LUS) was used during evaluation.