Üniversite kampüslerinde rekreasyon uygulamalarının serbest zaman engelleri, kolaylaştırıcıları ve doyumu üzerine etkileri
Effects of recreation practices on leisure constraints, facilitators and satisfaction in university campuses
- Tez No: 634121
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÇAMLIYER, DOÇ. DR. PINAR GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın amacı, kampüs rekreasyonuyla ilgili uygulamaların üniversite öğrencilerinin serbest zaman engellerine, serbest zaman kolaylaştırıcılarına ve serbest zaman doyumlarına etkisinin incelenmesi ve cinsiyet değişkenine göre bu unsurların farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Kampüs rekreasyonuyla ilgili uygulamaların deneysel çalışma için uygulanabilirliğini test etmek amacıyla 2018-2019 güz yarıyılı süresince 45 uygulama yapılarak 18 öğrenci ile pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma ise 80 öğrenci kontrol, 80 öğrenci deney grubu olmak üzere toplamda 160 öğrenci ile çalışma grubu oluşturularak yürütülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalamaları Xyaş=20,44±1.700 olarak bulunmuştur. Deney grubu bahar yarıyılı süresince kampüs rekreasyonu uygulamalarına düzenli katılırken kontrol grubundaki öğrenciler bu süre içerisinde herhangi bir uygulamaya katılmayarak kontrol altında tutulmuştur. Çalışma grubunun uygulamalar öncesi ve sonrası verilerinin elde edilmesi için üç ayrı ölçme aracı bir araya getirilerek bütünleşik bir ölçek formu oluşturulmuştur. Formun giriş bölümünde araştırmacı tarafından düzenlenen kişisel bilgi alanına yer verilerek çalışma grubunun demografik özelliklerine ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Ölçüm araçları olarak, katılımcıların serbest zamanlarında rekreasyona yönelik karşılaştıkları engelleri ve kolaylaştırıcıları belirlemek amacıyla; Gürbüz, Öncü ve Emir (2012, 2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Serbest Zaman Engelleri Ölçeği”(SZEÖ) ve“Serbest Zaman Kolaylaştırıcıları Ölçeği”(SZKÖ), katılımcıların doyum düzeylerini belirlemek amacıyla ise, Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”(SZDÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel gösteriminde doğrulayıcı faktör analizi (DFA), normallik analizleri ve tanımlayıcı istatistik analizlerin yanında“Bağımsız Örneklem T-testi ve İlişkili Örneklem T-testi”,“Pearson Korelasyon Testi”ve“Basit Doğrusal Regresyon Testi”yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of campus recreation practices on university students' leisure constraints, leisure facilitators and leisure satisfactions, and to determine whether these elements differ according to gender. Pretest-posttest control group experimental design, which is one of the quantitative research designs, was used in the study. To test the applicability of the activities related to campus recreation, a pilot study with 18 students and 45 activities were carried out during the 2018-2019 fall semester. The experimental study was carried out by creating a study group with 160 students, 80 of whom were the control group and 80 were the experimental group. The average age of the students participating in the research was found as Xage=20.44±1.700. While the experimental group participated in campus recreation practices regularly during the spring semester, the students in the control group were kept under control by not participating in any activities during this period. To obtain the data of the study group before and after the applications, three separate measurement tools were combined and an integrated scale form was created. In the introduction part of this form, information about the demographic characteristics of the study group was obtained by including the personal information field organized by the researcher. As a measurement tool, in order to identify the constraints and facilitators that the participants face in recreation in their leisure time;“Leisure Constraints Questionnaire”(LCQ) and“Leisure Facilitators Scale”(LFS) adapted to Turkish by Gürbüz, Öncü and Emir (2012, 2015) were utilized, and to determine the satisfaction levels of the participants“Leisure Satisfaction Scale”(LSS) adapted to Turkish by Gökçe and Orhan (2011) was utilized. In the statistical representation of the data, besides confirmatory factor analysis (CFA), normality analysis and descriptive statistical analysis,“Independent Sample T-test and Paired Sample T-test”,“Pearson Correlation Test”and“Simple Linear Regression Test”were utilized.