A parametric study for the characterization of site amplification
Zemin büyütmesinin karakterize edilmesi için parametrik bir çalışma
  1. Tez No: 634124
  2. Yazar: NAZİFE ÖZGE FERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞAFAK, PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ANSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Deprem mühendisliğinde, zemin büyütmesinin pratik bir şekilde tahmin edilmesi önemli bir olgu haline gelmiştir. Çeşitli zemin parametreleri önerilmiş ve mühendislik uygulamalarında kullanılmıştır. Bunlar arasında, ilk 30 m'nin zamana göre ortalaması alınmış kayma dalga hızı, Vs30, ve zemin temel frekansı f0, sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Vs30 parametresinin güvenilirliğini ve zemin büyütmesinin tahmin edilmesinde kullanılacak çeşitli derinliklerdeki zaman ortalamalı kayma dalga hızlarının (örn. Vs40, Vs50 vb.) ve kayma dalgası varış sürelerinin (Ttz) performansı incelenmiştir. Aynı anakaya derinliği için, konveksden (kayma dalga hızlarının yüzey yakınında daha hızlı ve anakaya yakınında daha yavaş değiştiği) konkava (hızların yüzey yakınında daha yavaş ve anakaya yakınında daha hızlı değiştiği) doğru değişen 17 kayma dalgası hızı profili oluşturduk. Zemin ortamını önce eşit kalınlıktaki tabakalara ve sonra eşit dalga varış sürelerine böldük. Her tabakalama tipi ve zemin profili için zemin büyütme faktörü ve temel frekansını hesapladık ve bunların farklı derinlikler, z, için zaman ortalamalı kayma dalga hızı (Vsz) ve dalga varış süresi (Ttz) ile olan korelasyonlarını çalıştık. Ayrıca her bir durum için zemin büyütme faktörleri, yüzey PGA'leri (Peak Ground Accelerations) ve zemin temel frekanslarının (f0) korelasyonlarını araştırdık. Zemin büyütmesini karakterize etmek için kullanılan ortalama kayma dalga hızı ve dalga varış süresi için optimum ortalama derinlikleri tanımladık. Çalışma ayrıca konveksten konkava doğru değişen profillerdeki korelasyonlarda keskin bir farklılık olduğunu göstermiştir. Ayrıca giderek artan anakaya ivme seviyesi ile doğrusal olmayan zemin tepkisi ve onun doğrusal zemin tepkisi ile korelasyonlarını çalıştık. Doğrusal olmayan zemin büyütme faktörünü ve temel frekansını, doğrusal değerleri kullanarak tahmin etmek için bir kılavuz sunduk. Doğrusal zemin temel frekansının ve büyütmesinin arazi testleri (örn. f0 belirlenmesi için çevre gürültüsü ölçümleri) ile kolaylıkla hesaplanabileceği göz önüne alındığında, bu kılavuz doğrusal olmayan değerlerin tahmin edilmesinde yararlı bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In earthquake engineering, the approximation of site amplification by using practical ways has been an important issue. Various site parameters were proposed and applied in the engineering practice. Among these, time averaged shear wave velocity for the top 30 m, Vs30, and fundamental frequency, f0, have been used widely. In this study, we investigated the reliability of Vs30 parameter, and the performance of alternative time averaged shear wave velocities (e.g., Vs40, Vs50, etc.) and shear wave travel times (Ttz) at various depths for the estimation of site amplification. For the same bedrock depth, we considered 17 shear wave velocity profiles, changing from convex (i.e., the velocities changing faster near the surface and slower near the bedrock) to concave (i.e., the velocities changing slower near the surface and faster near the bedrock). We divided the soil media, first into layers with equal thickness, and then into layers with equal wave travel times. For each layering type and soil profile, we calculated the site amplification factors and fundamental frequencies, and studied their correlations with time averaged shear wave velocities (Vsz) and wave travel times (Ttz) for different depths, z. We have also investigated the correlation of site amplification factors, surface PGAs (Peak Ground Accelerations), and fundamental soil frequencies (f0) for each case. We have identified the optimal averaging depths for the averaged shear wave velocity and the wave travel time to characterize site amplification. The study showed that there is a sharp change in the correlations when switching from convex to concave profiles. By gradually increasing the bedrock acceleration levels, we have also studied the nonlinear soil response and its correlations with linear soil response. We presented guidelines to estimate nonlinear soil amplification factors and fundamental frequency from the linear ones. Considering that the linear fundamental frequency and amplification can easily be calculated from field tests (e.g., ambient noise measurements for f0 detection), these guidelines provide a useful tool to estimate nonlinear ones.