Dijital destekli işbirlikli öğrenci takımları başarı bölümleri yönteminin fen bilimleri dersinin akademik başarısına etkisi
The effect of digitally assisted cooperative student groups success part tactic to the academic success of science class
  1. Tez No: 634134
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOYMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırmada dijital destekli işbirlikli öğrenci takımları başarı bölümleri yönteminin ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinin akademik başarısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmanın amacına yönelik nicel araştırma yaklaşımlarından deneysel araştırma deseni olan ön test- son test uygulamalı yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak araştırmada ortaokul fen bilimleri dersindeki vücudumuzdaki sistemler ünitesinin boşaltım sistemi konusuna ait akademik başarısına etkisi ölçüleceğinden 20 soruluk boşaltım sistemi testi uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bingöl İli'nin Karlıova İlçe'sine bağlı bir köy okulundan 16 öğrenci deney, 16 öğrenci kontrol grubu olmak üzere 32 öğrenci seçilmiştir. BST'deki soruların geçerliği için uzman görüşüne başvurulmuştur. Verilerin analizinde bağımlı örneklem t testi, bağımsız örneklem t testi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen verilerin karşılaştırılmasında; yüzde (%), frekans (f), bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiş ve istatistiksel analizlerini yapmak için SPSS programından faydalanılmıştır. Araştırmada bağımlı örneklem t testi sonuçlarına göre grupların her ikisi de son uygulamada akademik başarı ortalamasını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the research, it is aimed to determine the effect of digitally supported cooperative student teams achievement departments on the academic success of science class of middle school sixth grade students. Method: Semi-experimental research method with pre-test and post-test application, which is an experimental research design, is used for the purpose of the study. As the data collection technique, a 20-question excretion system test was applied since the effect of the systems unit in our body in the secondary school science course on the academic success of the excretory system subject will be measured. In the research, suitable sampling method, one of the non-random sampling methods, was used to determine the participants. 32 students were selected from 16 village experimental and 16 student control groups from a village school affiliated to Karlıova District of Bingöl Province. Expert opinion was consulted for the validity of the questions in BST. Percentage (%) and frequency (f) comparison and dependent and independent sample t test were used in the analysis of the survey data. Findings: In the evaluation of the findings obtained in the study, the level of significance was set at 0.05 and the SPSS program was used to make statistical analyzes. According to the dependent sample t test results in the research, both groups increased the average of academic achievement in the last application.