Böbrek nakli yapılan hastalarda ilaç uyumunu arttırmak için yapılan eğitim ve görüşmenin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the effectiveness of patient education and interviewin improving medication adherence of renal-transplant recipients
  1. Tez No: 634135
  2. Yazar: NAİLE AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Böbrek Nakli Yapılan Hastalarda İlaç Uyumunu Arttırmak İçin Yapılan Eğitim ve Görüşmenin Etkinliğinin Değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Araştırma, böbrek nakli yapılan hastalarda ilaç uyumunu arttırmak için yapılan eğitim ve görüşmenin etkinliğini değerlendirmek amacıyla tek merkezli deneysel randomize kontrollü olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Bu araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan özel bir hastanenin organ nakli servisinde Mayıs 2018-Temmuz 2019 tarihleri arasında böbrek nakli ameliyatı olan, örneklemini ise dahil etme kriterlerini karşılayan, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden tüm hastalar oluşturdu. Örneklem büyüklüğü G* Power programına göre 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 kişi olarak hesaplandı. Araştırma kriterlerine uygun olan hastaların gruplara atanması, randomizasyon listesi oluşturularak yapıldı. Deney grubundaki hastaların eğitim öncesi bilgi düzeyi puanları ortalama 12,17±3,39 iken, eğitim sonrası bilgi düzeyi puanları ortalama 20,73±1,57 puan olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a single center randomized controlled trial to assess the effectiveness of patient education and interview in improving medication adherence of renal-transplant recipients. The study population consisted of patients underwent renal transplantation in a private hospital between May 2018 and July 2019, and the sample consisted of the patients who met inclusion criteria and agreed to participate in the study. Using G* Power program, the sample size was calculated as 60 subjects with 30 in each of two groups; intervention group (IG) and control group (CG). The subjects were randomly allocated to the groups. The mean knowledge score in the IG was 12.17±3.39 at baseline, and it increased to 20.73±1.57 after the intervention.