Otomotiv sektöründe iş yaşamı kalitesinin incelenmesi
An investigation of quality of work life in automotive sector
  1. Tez No: 634152
  2. Yazar: EDİBE BESTE ERSOYAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Otomotiv sektörünün gerek dünya gerek ülke ekonomisi, istihdamı ve gelişimi üzerinde sahip olduğu öneme karşın değişkenliğinin çok olması ve bunun sonucu olarak çalışan üzerinde oluşturabileceği baskı ve stres riski ile iş gücü devir oranlarının fazlalığı, verim düşüklüğü gibi muhtemel olumsuz etkileri göz önüne aldığında, bu sektördeki çalışanların iş yaşamı kalitesini incelemek önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı otomotiv sektörü beyaz yaka çalışanlarının iş yaşamı kalitesini verilen önem, işletmenin uygulamalarındaki algılanan başarı ve bunların arasındaki farka göre farklı perspektiflerinden incelemektir. Çalışmada anket tekniği kullanılmış ve 256 beyaz yaka otomotiv sektörü çalışanın tamamladığı anketler değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda orijinalinde 8 boyutlu olan Walton'ın iş yaşamı kalitesi ölçeğindeki sorulara verilen cevapların 5 boyut altında toplandığı görülmüştür. İş yaşamı kalitesinde tüm boyutlar ortalamada önemli olarak; algılanan başarı bazında ise orta derece başarılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada verilen öneme göre çalışma koşulları ilk, iş yaşam dengesi son sırada; algılanan başarıya göre ise çalışma koşulları ilk sırada, ücret ve yan haklar son sırada yer almıştır. Gap analizine göre bütün boyutlarda algılanan başarı verilen önemin gerisinde kalmış olup en yüksek aralık ücret ve yan haklar en düşük aralık ise sosyal uygunluk boyutunda olmuştur. Bulgulara göre çalışanlar en çok çalışma koşullarına en az da iş yaşam dengesine önem verdiklerini söylemelerine rağmen, genel iş yaşamı kalitesi başarı algısını pozitif anlamda en çok etkileyen boyutun iş yaşam dengesi olduğu görülmüştür. Ayrıca iş yaşamı kalitesinin medeni durum dışındaki tüm demografik özelliklerde anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite the importance that the automotive sector has on the economy, employment and development of both the world and Turkey, there is a lot of variability in automotive sector and this can lead to some negative effects on employees of this sector such as work pressure and stress. Considering the risk of pressure and stress on the employees along with their possible negative effects to companies in automotive sector such as high labor turnover rates and low productivity, it is essential to examine the quality of work life of employees in the automotive sector. The aim of this study is to examine the quality of work life of automotive sector white collar employees from different perspectives with the emphasis on importance attached, perceived success and gap between them. For this purpose, survey technique was used in the study and the survey results obtained from 256 white collar automotive sector employees were evaluated. As a result of the study, it was observed that Walton's quality of work life scale, which was 8 dimensions in the original, was collected under 5 dimensions. All quality of work life dimensions were considered to be important on average based on importance attached and moderately successful on the basis of perceived success. According to the importance attached, working condisitions were in the first and work life balance was in the last place. On the other hand, according to the perceived success, working conditions were in the first and wages and benefits were in the last place. According to the gap analysis, the perceived success in all dimensions fell behind the importance attached, and the highest gap was in wages and benefits dimension and the lowest was in the social relevance dimension. According to the findings, although the employees state that they attach more importance to working conditions and less importance to work-life balance than the other factors, the dimension that affects the overall quality of work life score most positively is found as work-life balance. In addition, it was found that the quality of work life showed significant differences in all demographic characteristics except marital status.