Ağrı'da görev yapan ilkokul öğretmenlerinin çalıştıkları okulların örgütsel iklimini algılama düzeyleri
The Primary school teachers perception level of the organizational climate of the primary schools where they work in the city of Ağrı
- Tez No: 63420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ A?RI'DA GÖREV YAPAN İLKOKUL Ö?RETMENLERİNİN ÇALIŞTIKLARI OKULUN ÖRGÜTSEL İKLİMİNİ ALGILAMA DÜZEYLERİ HASAN CAN OKTAYLAR DANIŞMAN : YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÖK 1996 SAYFA: 76 JÜRİ : YRD.DOÇ.DR. MEHMET KÖK Bu araştırmada Ağrı ilinde görev yapan ilkokul öğretmenlerinin çalıştıkları okulun örgütsel iklimini algılama düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla temel problem cümlesine bağlı olarak belirlenen dokuz alt problem ve bu çerçevede hazırlanan 40 soruluk bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ağrı ilindeki onsekiz ilkokul ve ilköğretim birinci kademe de görev yapan öğretmenlerden küme örneklem yöntemi ile belirlenen 110 (yüzon) öğretmendir. Araştırmanın bulgularına göre; öğretmenlerin örgütsel iklimi olumlu ve olumsuz olarak etkileyen durumlara ve özelliklere ilişkin görüşleri belirlenmiş ve“orta derece”bir örgütsel iklim tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE PRIMARY SCHOOLTEACHERS' PERCEPTION LEVEL OF THE ORGANIZATIONAL CLIMATE OF THE PRIMARY SCHOOLS WHERE THEY WORK IN THE CITY OF A?RI HASAN CAN OKTAYLAR SUPERVIZOR : ASSOC. PROFFESOR MEHMET KÖK 1996 PAGE : 76 JURY : ASSOC. PROFFESOR MEHMET KÖK In this study, it is aimed to find out the primary school teachers' perception level of the primary schools where they work in the city of Ağrı. To achieve this aim, depending on the problem statement nine sub-problems are determined and a survey including 40 guestions, prepared according to this frame, are applied. The sample of the survey is formed from the primary school teachers working in 18 primary schools in Ağrı. Cluster sampling method is used and 1 1 0 primary school teachers are determined. According to the results of the survey, teachers' opinions about the situations and the properties affecting the organizational climate positively or negatively, are determined and a middle-graded organizational climate is found out in the primary schools in the city of Ağrı.