Polikistik over sendromlu hastalarda serum total oksidan, total antioksidan ve thiol disülfid, iskemi modifiye albumin seviyelerinin incelenmesı
Investigation of serum total oxidan, total antioxidan and thiol disulfid, ischemia modified albumin levels in patients with polycystic over syndrome
  1. Tez No: 634204
  2. Yazar: ŞEBNEM AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Etiyolojisi tam olarak çözülemiş ve ömür boyu süren bir hastalık olarak tabir edilen polikistik over sendromu (PKOS), üreme dönemindeki kadınlarda %18 prevalansla en sık görülen karmaşık bir endokrinopatidir. Güncel çalışmalar PKOS'un etiyopatogenezinde insulin direncinin ve oksidatif stresin rol oynadığını göstermektedir. İnsülin direnci ve oksidatif stresin tetiklediği ateroskleroz, dislipidemi, kronik inflamasyon ve endotelyal disfonksiyona bağlı olarak PKOS olgularında artmış kardiyovasküler hastalık riski mevcuttur. PKOS'un endotelyal disfonksiyon nedeniyle birçok organ ve sistemi tutabilen kronik inflamatuar bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada Polikistik over hastası 32 (kadın yaş ort 25,78) sağlıklı kontrol grubunun 25 (kadın yaş ort 27,6) kan serumlarında, oksidan/antioksidan denge yorumlamada oksidan olarak şu belirteçlerden faydalanılmıştır: MDA (Malondialdehit), TAS (Total Antioksidan Durum), TOS (Total Oksidan Durum), GPx (Glutatyon Peroksidaz) ölçümleri spektrofotometrik olarak tamamlanmıştır. OSİ (Oksidatif Stres İndeksi) TOS (Total Oksidan Durum) seviyesinin TAS (Total Antioksidan Durum) seviyesine oranlanmasıyla bulunmuştur. Tiyol/disülfit dengesi son dönemlerin en yeni oksidatif stres göstergesidir. Bu oranın hesabı için de native tiyol total tiyol ve disülfit seviyesi spektrofotometrik olarak hesaplanmıştır. İMA (İskemi modifiye albümin) seviyeleri de kolorimetrik metodla ölçülmüştür. Bizim çalışmamızın sonucunda Polikistik over sendromu hasta grubunda total oksidatif stres, total tiyol, native tiyol, MDA, İMA düzeylerinin ve GPx aktivitesinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular ışığında polikistik over sendromunun etyopatogenezinde oksidatif stresin önemli rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The etiology is completely resolved and polycystic ovary syndrome (PCOS), defined as a lifelong disease, It is the most common complex endocrinopathy with 18% prevalence in reproductive women. Current studies have demonstrated that insulin resistance and shows that oxidative stress plays a role. There is an increased risk of cardiovascular disease in PCOS cases due to atherosclerosis, dyslipidemia, chronic inflammation and endothelial dysfunction induced by insulin resistance and oxidative stress. Due to endothelial dysfunction of PCOS, it is accepted that many organs and is a chronic inflammatory disease that can involve the system. In this study, the following markers were used as oxidants in the interpretation of oxidant / antioxidant balance in blood sera of 25 (mean age 27.6) women of healthy control group of 32 (female mean 25.78) patients with poly cystic ovary: MDA (Malondialdehyde), TAS (Total Antioxidant Status), TOS (Total Oxidant Status), GPx (Glutathione Peroxidase) measurements were completed spectrophotometrically. OSI (Oxidative Stress Index) was determined by ratio of TOS (Total Oxidant Status) to TAS (Total Antioxidant Status). Thiol / disulfide balance is the most recent oxidative stress indicator. Native thiol total thiol and disulfide levels were calculated spectrophotometrically for the calculation of this ratio. IMA (Ischemia modified albumin) levels were also measured by colorimetric method. As a result of our study, it was observed that total oxidative stress, total thiol, native thiol, MDA, IMA levels and GPx activity were significantly higher in the polycystic ovary syndrome patient group compared to the control group. As a result of our study, it was observed that total oxidative stress, total thiol, native thiol, MDA, IMA levels and GPx activity were significantly higher in the polycystic ovary syndrome patient group compared to the control group. In the light of these findings, it is thought that oxidative stress may play an important role in the etiopathogenesis of polycystic oversendroma.