Obez olmayan polikistik over sendromlu hastalarda serbest androjen indeksi ile oksidatif stres indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between free androgen index and oxidative stress in non-obese patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 952824
  2. Yazar: SERKAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE PEYNİRCİ, DR. MİRAY ASİLSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS); reprodüktif dönemdeki kadınlarda sık görülen kronik ve multisistemik bir hastalıktır. Hastalığın multifaktöriyel patogenezinde yer alan hiperandrojenizm ve oksidatif stresi araştıran çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve bu iki ölçümün birbirine oranlanması ile hesaplanan oksidatif stres indeksi (OSİ) kullanım kolaylığı ve otomatize çalışılabilme avantajları nedeniyle PKOS'ta oksidatif stresin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Serbest androjen indeksi (SAİ) ise hiperandrojenizmin daha net ve kantitatif olarak değerlendirilebilmesini sağlayan bir parametredir. Önceki çalışmalarda PKOS'ta oksidatif stres parametreleri incelenmiş olmasına rağmen; SAİ ile ilişkisini değerlendiren kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Ayrıca obezite varlığı ve yaş gibi parametreler PKOS'tan bağımsız olarak oksidatif mekanizmaları belirgin olarak etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, yaşça denk ve görece daha genç non-obez PKOS hastalarında serbest androjen indeksi ile oksidatif süreçler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma hastanemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine 15.02.2025-15.06.2025 tarihleri arasında adet düzensizliği ve/veya hiperandrojenizm bulguları ile başvuran reprodüktif çağdaki (18-45 yaş) ve obez olmayan (beden kitle indeksi0.05). Total testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), 1-4 delta androstenedion düzeyleri, SAİ ve mFGS değerleri PKOS grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı daha yüksek saptandı (p0.05). Sonuç: Genç, non-obez ve insülin direnci ekarte edilmiş PKOS grubunda oksidatif stres belirteçleri ile hiperandrojenizm arasında doğrudan bir ilişki saptanmamış olsa da; SAİ'nin hiperandrojeneminin değerlendirilmesinde total testosteron düzeyine göre daha değerli bir gösterge olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a chronic, multisystemic disease frequently seen in women of reproductive age. Several studies have investigated the multifactorial pathogenesis of the disease, including hyperandrogenism and oxidative stress. Total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS), and the oxidative stress index (OSI) which was calculated by comparing these two measurements, have been widely used in the assessment of oxidative stress in PCOS due to their availability and the advantages of automated analysis. Free androgen index (FAI) is a parameter that allows for more accurate and more quantitative assessment of hyperandrogenism. Although previous studies have examined oxidative stress parameters in PCOS, limited studies have evaluated their relationship with FAI. Furthermore, parameters such as obesity and age may significantly influence oxidative mechanisms independent of PCOS. This study aimed to evaluate the relationship between free androgen index and oxidative processes in age-matched and relatively younger non-obese PCOS patients. Materials and methods: Sixty-nine patients of reproductive age (18-45 years) and non-obese (body mass index 0.05). Total testosterone, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), 1-4 delta androstenedione levels, SAI and mFGS values were significantly higher in the PCOS group compared to the control group (p0.05). Conclusion: Although no direct relationship was found between oxidative stress markers and hyperandrogenism in the young, non-obese and non-insulin-resistant PCOS group, it was thought that SAI might be a more valuable indicator than total testosterone level in the evaluation of hyperandrogenemia.