Poliskistik over sendromlu hastalarda oksidatif stress parametrelerinin değerlendirilmesi
Evalution of oxidative stress parameters in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 644237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN TABUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; polikistik over sendromu ile oksidatif stres ve insülin rezistansı ilişkisini değerlendirerek bu sendromun uzun vadeli metabolik komplikasyonlarının izlenmesi konusunda yeni parametrelerin ortaya konması ve buna göre tedavi stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamaktır. Bu kapsamda Rotterdam 2003 tanı kriterlerine göre tanı almış 32 PKOS hastası ile 25 sağlıklı gönüllü kadın incelendi. Tüm gönüllülerin menstruasyonlarının ilk üç gününde fizik muayenesi ve boy ve kilo ölçümleri yapıldıktan sonra 8-10 saatlik açlığı takiben alınan serum örneklerinde açlık kan glukozu, insülin, HbA1c, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid, total kolesterol ile malondialdehit (MDA), peroksinitirit, 4- hidroksinonenal ve nuklear faktör eritroid 2 ilişkili faktör 2 (NRF 2), Fetuin-A parametreleri çalışıldı. Her iki grubun yaş ve vücut kitle indeksleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. PKOS'lu grupta trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek saptandı. Karbonhidrat metbolizmasını değerlendirmek amacıyla bakılan açlık glukozu, insülin, HbA1c, HOMA-IR değerleri PKOS'lu grupta anlamlı olarak yüksek tespit edildi. Fetuin A düzeylerinde ise gruplar arası fark saptanmadı. Oksidatif stres değerlendirmesi amacıyla oksidan maddeler olarak bakılan MDA, 4 hidroksinonenal düzeyleri PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek tespit edildi. Reaktif nitrojen türlerinden olan peroksinitrit düzeyleri kontrol grubuna kıyasla PKOS'lu grupta daha yüksek saptansa da istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Bu çalışmada PKOS ile oksidatif stres ve insülin rezistansı ilişkisini destekler sonuçlar bulundu. Çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da klinik seyir izleminde oksidan ve antioksidan belirteçler kullanılması ve tedavinin bu belirteçlere göre şekillenmesi uzun dönem komplikasyonların önlenebilmesi açısından faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make contribution to exhibiting new parameters with regard to watching the long term metabolic complications of this syndrome and identifying treatment strategies accordingly by means of evaluating the relationship between PCOS and oxidative stress and insulin resistance. 32 PCOS patients diagnosed in reference to Rotterdam 2003 diagnose criterion and 25 healthy volunteers were analyzed within this scope. Physical examinations, height and weight measurements of all participants in the first three days of their menstrual periods were noted. After these examinations, the followed parameters were studied after 8 to 10 hours of fasting: fasting glucose, insulin, HbA1c, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, total cholesterol and malondialdehyde (MDA), peroxynitrite, 4-hydroxynonenal and nuclear factor erythroid 2 related factor 2 (NRF 2), Fetuin-A. There was no significant difference between the age and BMI of both groups. The levels of LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride, total cholesterol were determined significantly high in the group with PCOS as against the control group. Fasting glucose, insulin, HbA1c, HOMA-IR values, which were examined toevaluate carbohydrate metabolism, were found to be significantly higher in the PCOS group. In addition, there was no difference between the groups for Fetuin A levels. MDA, 4 hydroxynonenal levels analyzed as oxidan substances in order to evaluate oxidative stress were determined significantly high in patients with PCOS as against control group. Although the levels of peroxynitritis, a type of reactive nitrogen, were determined higher in the group with PCOS as against the control group, this was not statistically significant. Results supported the relationship between PCOS metabolic problems and PCOS oxidative stress were found. Although much more studies are needed on this topic, the use of oxidant and antioxidant markers in the clinical course and shaping the treatment according to these markers may be beneficial in terms of preventing long-term complications.